Pływanie znakomicie wpływa na nasze zdrowie i sylwetkę. Ale na basen warto wybrać się nawet jeśli nie umiemy pływać. Ruch w wodzie wpływa doskonale nie tylko na ciało, lecz także na umysł. Jest nie tylko sportem, ale także rodzajem rozrywki. Być może jednak najważniejszym profitem wynikającym z umiejętności pływania jest zwiększone bezpieczeństwo. Nie dziwi więc, że ogromna popularność aktywności na basenie spowodowała, że postanowiono ustanowić rekordy właśnie związane z basenami.

Najwyższy skok do basenu.
9 września 2014 roku w Chinach ustanowiono nowy rekord na najwyższy skok do basenu. Osiągnięcia tego dokonał Darren Taylor (znany również jako „Profesor Plusk”). Jego skok do płytkiego basenu odbył się z wysokości 11,56 m do 30 cm wody. Jego skok do tak płytkiego basenu przeprowadzony jest zgodnie z opracowaną techniką, polegającą na przygotowaniu wody oraz matach piankowych schowanych pod basenem dla dzieci. Co również ważne, Darren celowo odpycha się lekko od platformy nurkowej, wykonując niewielki ruch do przodu. Poprzez ten zabieg, nie opada on prosto w dół, a lekko do przodu. Również celowo uderza on w wodę najpierw rękami, łamiąc napięcie wody tuż przed uderzeniem reszty jego ciała.

Najwyżej położony basen na świecie.
Rekordowy basen w Zjednoczonych Emiratach Arabskich w Dubaju zatriumfował jako „najwyżej położony zewnętrzny basen typu infinity pool przy budynku”. Mieści się on na 77 piętrze budynku, to jest na wysokości aż 293,90 metrów i należy do kompleksu hotelowego Address Beach Resort w Dubaju. Z rekordowego basenu rozpościera się wyjątkowy wynik na wybrzeże, marinę, Zatokę Perską oraz słynny budynek Burj Al Arab. Basen ma 560 mkw całkowitej powierzchni i w najgłębszym miejscu ma 120 cm głębokości.

Najgłębszy basen do nurkowania.
27 czerwca 2021 roku basen w Dubaju o nazwie Deep Dive Dubai stał się najgłębszym basenem na świecie do nurkowania. Nowy rekordowy obiekt ma 60,02 m głębokości i jest wypełniony 14 mln litrów wody o temperaturze 30 st. Celsjusza. Na dnie basenu kryje się mnóstwo nietypowych atrakcji jak np. podwodna gra w szachy, bilard czy piłkarzyki.

Źródło:
https://biurorekordow.pl/

Instytucja certyfikująca:
Biuro Rekordów
Guinness World Records