12 kwietnia na całym świecie obchodzone jest bardzo słodkie święto – Światowy Dzień Czekolady. Początków kakaowego smakołyku należy szukać w Ameryce Łacińskiej około 4 000 lat temu. Nie podlega chyba dyskusji, że czekolada to jeden z najlepszych wynalazków człowieka. Ekspresowo poprawia nastrój, dodaje energii, a jak trzeba również parę kilogramów w gratisie. Istnieją jednak ludzie, dla których jedzenie czekolady, to zdecydowanie zbyt mało. Dlatego dzięki nim możemy ekscytować się niesamowitymi rekordami świata związanymi z wykorzystaniem czekolady.

Największa czekolada na świecie.

Pierwsza rekordowa tabliczka mlecznej czekolady ważyła prawie sześć ton i była kwadratem o boku 4 metrów. Największą czekoladę na świecie stworzyła brytyjska firma Thorntons na cześć stulecia przedsiębiorstwa. Po kilku miesiącach przygotowań (opracowanie receptury i formy), kucharzom udało się uzyskać tabliczkę czekolady, która ważyła 5 792,5 kilogramów, czyli mniej więcej tyle, ile dwa słonie. Około 50 pracowników dziennie pracowało nad wlewaniem czekolady na formę. Tworzenie rekordowej tabliczki zajęło ponad 10 godzin, zaś studzenie trwało trzy dni. Warto dodać, że z „tabliczki” czekolady stworzonej przez Thorntons można by zrobić 72 405 standardowych czekolad. Smakołyk-gigant został odsłonięty 7 października 2011 roku w siedzibie firmy w miejscowości Somercotes w Wielkiej Brytanii, na oczach 250 pracowników i gości w Alfreton.

Obecnie nowy rekord Guinnessa na największą tabliczkę czekolady na świecie ustanowiono w chorwackim Splicie 11 kwietnia 2015 roku. Ogromna tabliczka czekolady miała powierzchnię 102,43 metrów kwadratowych. Do jej wykonania zużyto ponad 800 kilogramów gorzkiej czekolady (70%). Większość prac związanych z przygotowaniem rekordowej czekolady zorganizowano w fabryce firmy Nadalina, znanego cukiernika Marinko Biškić. Przy produkcji rekordowej „tabliczki” pracowało aż piętnaście zespołów, które wspólnie wykonały 902 prostokąty, które następnie na placu w centrum Splitu ułożono w kształt ogromnej tabliczki czekolady.

Czekoladowe rekordy ustanawiane były również w Polsce. Bicie Rekordu Polski na największą liczbę osób jednocześnie jedzących czekoladowe Mikołaje rozpoczęło się w Mikołajki w 2018 roku na Placu Teatralnym w Bydgoszczy. Czekoladowe smakołyki dostarczyła lokalna fabryka czekolady – Łuczniczka. Każda z figurek miała wysokość 15 cm i ważyła 100 gram i udało się ją zjeść w całości aż 254 osobom.