Dla wielu osób królową jesieni jest dynia. I właśnie ona a nie pięknie przebarwione liście, grzybobranie i przygotowywanie zimowych zapasów kojarzy się wielu osobom z jesienią.
Ta pochodząca z Ameryki roślina świetnie nadaje się na dekoracje, można z niej przygotować wiele pysznych potraw, ale także z jej udziałem ustanowić rekord. Przeczytajcie poniżej jakie dyniowe rekordy udało się dotąd ustanowić.

Najcięższa dynia świata.
9 października 2016 roku w Ludwigsburgu w Niemczech Wielka Wspólnota Dyń – Great Pumpkin Commonwealth potwierdziła wyhodowanie największej na świecie dyni. Rekordowa dynia ważyła 1190,49 kilogramów i można by z niej zrobić 1000 placków. Właściciel dyni, Mathias Willemijns z Belgii powiedział, że receptą na taki zdumiewający wynik jest szczęście, deszcz, dobra ziemia, a także dużo promieni słonecznych.

Organizacja certyfikująca: Guinness World Records®

Najcięższa dynia w Polsce.
Ustanowienie rekordu na najcięższą polską dynię miało miejsce 13 października 2019 roku we Wrocławiu podczas XVI Dolnośląskiego Festiwalu Dyni. I mimo, że w konkursie
na najcięższą dynię wystawiono cztery największe dynie w Polsce, to tytuł rekordowej zdobyła tylko jedna. Wyhodowana przez Grzegorza Zołotucha dynia ważyła 870 kilogramów i nazwana została „Gosia”.

Największa porcja pierogów z dynią w Polsce.
Bania Fest to coroczny Festiwal Dyni w Sercu Opolszczyzny. Ostatnia edycja tego wydarzenia odbyła się 1 października 2022 roku w Krapkowicach, gdzie ustanowiono kolejny dyniowy rekord. Wyboru dania, które miało być przygotowane w rekordowej ilości dokonali mieszkańcy w głosowaniu internetowym. Głosowanie wygrało lepienie największej liczby pierogów z dynią. Pierogi były lepione na parkingu Starostwa Powiatowego w Krapkowicach przez dwie godziny przez panie z Kół Gospodyń Wiejskich. Ulepiono ich łącznie 2461 sztuk. Po ich ugotowaniu zostały rozdane uczestnikom wydarzenia. Do przygotowania rekordowej liczby pierogów zużyto 30 kilogramów mąki i 30 jaj.

Źródło: Biuro Rekordów | Winiary.pl

Organizacja certyfikująca: Biuro Rekordów | Takoala Sp. z o.o.