Fast food dosłownie oznacza szybkie jedzenie. Jest to żywność przygotowana szybko, serwowana w zaledwie kilka minut po zamówieniu. Idea szybkiego jedzenia narodziła się w XX wieku i jest odpowiedzią na ciągle rosnące tempo życia. Żywność typu fast food cieszy się popularnością wśród młodego pokolenia, choć zainteresowanie tym rodzajem jedzenia przejawiają także ci, którzy chcieli ustanowić rekordy z produktami tego typu. Sami zobaczcie, jakie rekordy ustanowiono z hot dogami, hamburgerami i kebabami w roli głównej.

Najwięcej hot dogów wydanych w godzinę.
Obchody światowego dnia hot doga w 2021 roku w Mikołajkach postanowiono uczcić poprzez ustanowienie rekordu. Hot dogi wydawano na promenadzie w Mikołajkach. Według wytycznych zespół wydający hot dogi miał się składać z maksymalnie dziesięciu osób, natomiast hot dogi można było przyrządzić w dowolnej ilości. Na każdym stanowisku zespół czekał w pełnej gotowości z gorącymi parówkami i bułkami. Podczas wydawki każdy hot-dog był podawany w torebce i polany jednym z sosów. Łącznie przygotowano 1692 hot dogów
i wydano je w pół godziny.

Najdroższy hot dog na świecie.
Najdroższego hot doga o zagadkowej nazwie „Juuni Ban” serwuje się w Seattle w japońskiej ciężarówce z jedzeniem „Tokyo Dog”. Ma 30 cm długości i kosztuje ok. 540 zł (169 dolarów). Jest on przyrządzony z kiełbasy Bratwurst z dodatkiem wędzonego sera, cebulek grillowanych na maśle japońską techniką Teriyaki, leczniczych grzybków Maitake, wołowiny z Wagyu, pasztetu strasburskiego oraz majonezu japońskiego i czarnych trufli.

Największy hamburger świata.
Największy hamburger na świecie został przyrządzony w Pilsting w Niemczech 9 lipca 2017 roku. Burger ważył aż 1 164.2 kilogramów i składników potrzebnych do jego przyrządzenia starczyłoby na przygotowanie 3000 tradycyjnych hamburgerów.

Największy doner kebab na świecie.
Największy doner kebab na świecie przygotowano w restauracji „Doner” przy Jumeirah Beach Road w Dubaju. To największe na świecie „obracające się pieczone mięso” miało 468 kg wagi, 2,95 m długości i 60 cm szerokości.

Źródło:
https://biurorekordow.pl/
https://www.maczfit.pl/blog/fast-food-szybko-nie-znaczy-zdrowo-co-kryje-w-sobie-jedzenie-typu-fast-food/

Instytucja certyfikująca:
Biuro Rekordów
Guinness World Records Limited