„Kawa to szczęście odmierzane w ziarenkach” głosi cytat znaleziony przez nas w Internecie. I choć są wśród nas zarówno smakosze kawy, jak i ci, którzy nie są miłośnikami jej smaku, to zapewne każdy z nas doceni wyniki ustanowionych kawowych rekordów. Tym bardziej, że znaleźliśmy dla Was takie, które zostały wyróżnione przez światową instytucję certyfikującą.

Największa filiżanka kawy na świecie.
15 czerwca 2019 roku w kolumbijskim mieście Chinchina udało się ustanowić dwa rekordy Guinessa z udziałem kawy: jeden na największą degustację kawy, który po trzech miesiącach został pobity, a drugi na największą filiżankę kawy. Napełniono ją 22 739 litrami tego napoju. Przez miesiąc pięćdziesiąt osób przygotowywało tę rekordową ilość kawy.

Największy obraz z filiżanek kawy.
Węgierscy studenci prestiżowego Uniwersytetu Corviniusa we współpracy z internetowym portalem informacyjnym Sztarold.hu ułożyli ogromną mozaikę z filiżanek kawy. Rekordowy obraz mierzył 64 metry kwadratowe i do jego ułożenia zużyto 6400 filiżanek kawy, które tworzyły wzór odzwierciedlający logo. Zgodnie z wytycznymi instytucji certyfikującej każda filiżanka musiała zawierać 250 mililitry kawy, rozcieńczonej odpowiednio mlekiem do koloru, zgodnie z wzorem, jaki miał się pojawić na obrazie.

Najszybsze parzenie kawy.
Ponad trzy kawy na sekundę – taki wynik w parzeniu kawy osiągnęli bariści w Anglii. W 2011 roku podczas Londyńskiego Festiwalu Kawy „The London Belle Baristas” zaprzęgli oni do pracy 31 ekspresów jednocześnie. Dzięki sprawności swojej i urządzeń przyrządzili wówczas 12 005 filiżanek espresso, że średnią prędkością 3,33 filiżanek kawy na 1 sekundę.

Największa liczba wypitych espresso.
W 2019 roku jedna z kaliskich restauracji wyróżniła się na tle całego świata, poprzez ustanowienie rekordu świata w największej liczbie wypitych espresso, stając się tym samym stolicą espresso. Jeden barista przez osiem godzin przy pomocy zaledwie jednego ekspresu przygotował 2188 kaw. Warto wspomnieć, że drużynowy sukces w tej konkurencji należy do Portugalczyków, którzy w 17 lutego 2017 roku przygotowali łącznie 21 000 filiżanek espresso. Rekordu tego dokonało 250 baristów.

Źródło:
https://biurorekordow.pl/
https://bromberg.eu/blog/cytaty-o-kawie-
https://coffeecave.pl/blog/kawa-bije-rekordy

Instytucja certyfikująca:
Guinness World Records