Historia zna wiele wpływowych kobiet, które ukształtowały jej bieg. Dzięki swoim ambicjom i umiejętnościom udało im się na trwałe zapisać w historii państw i świata. I mimo, że przykładów wyjątkowych kobiet znaleźlibyśmy wiele, to my chcielibyśmy opowiedzieć Wam o tych kobietach, które zapisały się na kartach polskiej i światowej księgi rekordów.

Najsilniejsza kobieta świata.
Linsey Lindberg czyli znana pod pseudonimem Mama Lou artystka cyrkowa z Ameryki jest najsilniejszą kobietą na świecie. Jej osiągnięciem było zgniecenie bicepsem dziesięciu jabłek w ciągu minuty podczas wydarzenia zorganizowanego w Mediolanie, tj. Lo Show Dei Record. Mama Lou może także pochwalić się ustanowieniem innego rekordu, dotyczącego podarcia największej ilości książek telefonicznych i nie ustaje w kolejnych próbach, aby wpisać się na karty księgi światowych rekordów.

Najwyższa kobieta świat.
Rumeysa Gelgi – Turczynka, która jest najwyższą kobietą na świecie to znana gwiazda, adwokat, aktywistka, mówczyni i posiadaczka pięciu rekordów Guinnessa. W 2014 roku ogłoszona została najwyższą nastolatką na świecie, w 2021 roku ustanowiła cztery kolejne rekordy najwyższej pełnoletniej osoby na świecie. Ten ostatni potwierdził, że z wynikiem 215,16 cm jest ona najwyższą kobietą na świecie. Rumeysa od urodzenia przejawiała objawy zespołu Weavera, czyli rzadkiej mutacji genetycznej, która charakteryzuje się wysokim wzrostem, typowym wyglądem twarzy i zmienną niepełnosprawnością intelektualną.

Najstarsza kobieta w kosmosie.
Amerykanka, Wally Funk już w wieku ośmiu lat była zafascynowana aeronautyką. Jej idolką byłą Amelia Earheart, czyli pionierka lotnictwa, która jako pierwsza kobieta przeleciała samotnie przez Atlantyk. Mimo, że Wally posiadała ogromną wiedzę i doświadczenie (studia z licencją pilota, uprawnienia zawodowego pilota), to panująca w NASA dyskryminacja ze względu na płeć nie pozwoliła jej dołączyć do szeregów korpusu astronautów. Mimo wszystko Wally nie rezygnowała z marzeń. Ostatecznie multimiliarder i były szef Amazona, Jeff Bezos zaprosił Wally, aby została gościem honorowym podczas misji NS-16. Tym samym Wally mając 82 lata przekroczyła granice kosmosu jako najstarsza kobieta.

Źródło: https://biurorekordow.pl/
https://www.guinnessworldrecords.com/

Instytucja certyfikująca:
Guinness World Records