Mieszkając przez długie lata ze zwierzęciem, traktujemy go zazwyczaj jak członka rodziny. Często jesteśmy pod wrażeniem jego zachowań, będących przejawem nadspodziewanej inteligencji czy zaradności lub też zachwycamy się wyglądem i cechami usposobienia naszych małych czworonożnych przyjaciół. Przeczytajcie poniżej jakie wyjątkowe kocie cechy zostały wyróżnione przez organizacje certyfikujące ustanowienie rekordów.

Najdłuższy kot świata.
Kot rasy maine coon – Barivel z miejscowości Vigevano we Włoszech jest najdłuższym kotem świata. 22 maja 2018 roku kot miał dokładnie 120 cm długości. Długość ciała przeciętnego kota z rasy maine coon wynosi ok. 76-101 cm, stąd wielkość Barivela tak zdumiewa. Kot rekordzista jest cichym i nieśmiałym zwierzakiem, który lubi jeść ryby (tuńczyka) i mięso kurczaka.

Najgłośniejsze mruczenie kota.
Najgłośniejszym kotem na świecie jest Merlin mieszkający w miasteczku Torquay w hrabstwie Devon w Wielkiej Brytanii. Kiedy większość kotów mruczy na poziomie 25 dB, to Merlin mruczy trzy razy głośniej osiągając 67,8 decybeli. Jego siłę głosu można porównać do dźwięku przejeżdżającego wagonu metra lub hałasu w klasie pełnej rozgadanych dzieci. Jego właścicielka, Tracy Westwood mówi, że kot-rekordzista jest uciążliwy podczas oglądania filmów, trzeba wtedy zwiększać głośność lub zamykać drzwi przed Merlinem. Najgłośniejszy jest też wtedy, kiedy je. 

Największy kot świata.
Herkules jest największym kotem w niewoli na świecie. Jest legrysem, czyli mieszańcem samca lwa i samicy tygrysa. Na co dzień mieszka w amerykańskim rezerwacie przyrody w Myrtle Beach Safari w Karolinie Południowej. Długość Herkulesa wynosi 3,33 m, natomiast wysokość w kłębie 1,25 m. Kot-rekordzista waży 418,2 kg. Aby pożywić tak ogromne zwierzę codziennie należy mu dostarczać 14 kilogramów mięsa, które Herkules popija kilkoma litrami wody. Hybrydowy kot może być dwa razy większy od swoich rodziców i ważyć około 100 razy więcej od przeciętnego domowego kota. Legrysy
po rodzicach otrzymują wszystko to, co najlepsze. Lubią pływać, co jest charakterystyczną cechą tygrysów, a do tego są bardzo towarzyskie, jak to zwykle bywa w przypadku lwów.

Źródło:
https://biurorekordow.pl/
https://nauka.rocks/legrys-herkules/
https://www.zpazurem.pl/artykuly/najglosniejszy_kot_na_swiecie

Instytucja certyfikująca:
Biuro Rekordów
Guinness World Records Limited