„Stoi na stacji lokomotywa” głosiły pierwsze słowa znanego wszystkim wiersza Juliana Tuwima. Każdy z nas w dzieciństwie uwielbiał chyba ten wiersz, jak i podróże koleją. Kolej stała się też ogromną pasją dla wielu małych chłopców, a potem także dorosłych już osób. Przeczytajcie poniżej jakie kolejowe rekordy dla Was wyszukaliśmy.

Największa kolekcja modeli pociągów.
17 września 2016 roku oficjalnie ogłoszono, że Amerykanin Bernd Schumacher z San Luis Obispo w Kalifornii jest w posiadaniu największej na świecie kolekcji modeli pociągów. W swoich zbiorach posiada ich aż 2956. Przygoda Bernda z kolekcjonowaniem modeli rozpoczęła się w 1992 roku, kiedy chciał w ten sposób uczcić swoją dziesiątą rocznicę imigracji do Stanów Zjednoczonych.

Najdłuższy pociąg z czekolady.
34 metry słodkiej przyjemności. Takim mianem można określić nowy rekord świata na najdłuższą rzeźbę z czekolady. Najdłuższy pociąg z czekolady został stworzony przez maltańskiego cukiernika Andrewa Farrugia na Malcie, następnie przetransportowany i w listopadzie 2012 roku odsłonięty na dworcu kolejowym w Brukseli. Cukiernik przygotowywał rekordowy pociąg przez 700 godzin. Czekoladowy pociąg ważył 1250 kg i składał się z dwóch części. Pierwsze siedem wagonów przypominało nowoczesne perełki belgijskich linii kolejowych. Resztę pociągu wymodelowano na wzór starodawnych wagonów z przedziałami. Wśród nich znajdował się także odpowiednik polskiego WARSu.

Najdłuższy pociąg z ludzi.
Znana wszystkim zabawa weselna „w pociąg” także stała się inspiracją do ustanowienia kolejnego rekordu. Wydarzenie, które miało miejsce 31 maja 2019 roku na Placu 1000-lecia w Chrzanowie zostało zorganizowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Chrzanowie w ramach projektu „Pociąg do tradycji”, sfinansowanego ze środków Programu „Lokalne Partnerstwa PAFW” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce. Rekordowy pociąg z ludzi mierzył około 400 metrów i poprzez jego uformowanie chciano uczcić 100-lecie powstania pierwszej fabryki lokomotyw w Polsce.

Źródło:
https://www.guinnessworldrecords.com/
https://biurorekordow.pl/

Instytucja certyfikująca:
Guinness World Records
Biuro Rekordów