Każdy chciałby żyć długo w dobrym zdrowiu. Niejeden z nas chciałby też dowiedzieć się w czym tkwi sekret długowieczności. Popularne jest przekonanie, że najdłużej żyją mieszkańcy Leriku, małego miasteczka w górach Tałyskich na południu Azerbejdżanu. W muzeum w Lerik możemy obejrzeć zdjęcia długowiecznych, jednak metryk tych 160 – latków nigdy dotąd nie udało się potwierdzić.

Za najdłużej żyjącą osobę z udokumentowaną długością życia uchodzi Madame Jeanne Louise Calment. Francuska dożyła 122 lat i 164 dni. Najstarsza superstulatka urodziła się w 1875 roku w miejscowości Arles we Francji, gdzie swoje dzieła tworzył Vincent van Gogh. Długowieczność to w pewnym sensie cecha charakterystyczna jej rodziny: ojciec przeżył 96 lat, a brat 97. Calment w wieku 21 lat poślubiła swojego kuzyna, Fernando. Wtedy także zaczęła palić papierosy i paliła je do końca życia. Kobieta nigdy nie pracowała. Wolny czas spędzała na rowerowych przejażdżkach i uprawianiu sportu, który towarzyszył jej niemal do ostatnich dni. Szybko straciła córkę, męża (śmiertelne zatrucie pokarmowe) i wnuka (wypadek). Madame Calment pozostała wówczas na świecie sama. Do 110 roku życia mieszkała we własnym domu. Dopiero po pożarze, w wyniku którego straciła mieszkanie, przeniosła się do domu opieki w Arles. Jeanne Calment przez lata żyła w dobrym zdrowiu. Samodzielnie poruszała się do 115. urodzin. Dopiero po wypadku, w którym złamała nogę, musiała usiąść na wózku. Jej przepisem na długie życie było objadanie się czekoladą, nacieranie skóry oliwą z oliwek i popijanie Porto.  Zmarła 4 sierpnia 1997 roku w wieku 122 lat i 164 dni. Dotychczas najstarszą żyjącą superstulatką była Japonka Kane Tanaka urodzona 2 stycznia 1903 r. Niestety 26 kwietnia 2022 roku zmarła. W Polsce najstarszą żyjącą osobą jest Tekla Juniewicz, która urodziła się 10 czerwca 1906 r.

Najstarszym mężczyzną w historii był Japończyk Jiroemon Kimura, który urodził się 19 kwietnia 1897 r. w słynącym z długowiecznych mieszkańców mieście Kyotango w prefekturze Kioto. Mężczyzna nigdy nie palił, pił niewielkie ilości alkoholu i nigdy nie jadł do syta. Mottem Kimury było powiedzenie: „Jedz lekko, żyj długo”. Twierdził też, że sekretem jego długowieczności jest przebywanie na słońcu. Japończyk miał 14 wnucząt, 25 prawnucząt i 14 praprawnucząt. Zmarł w wieku 116 lat i 54 dni, 12 czerwca 2013 r. po około miesięcznym pobycie w szpitalu, gdzie przebywał z powodu przewlekłej infekcji dróg oddechowych.