Pomimo, że pytanie o wiek uważane jest za niestosowne, to w przypadku zwierząt zasada ta jak sądzimy nie obowiązuje. I właśnie wiek zwierząt, szczególnie możliwość pochwalenia się posiadaniem najstarszego w poszczególnych gatunkach wzbudziła zachwyt i wyróżnienie w postaci uznania najstarszym w Polsce lub na świecie. Zerknijcie sami.
Najstarszy kot.
Rubble – kot rasy Maine Coon był najstarszym kotem na świecie. Żył 31 lat, co w przeliczeniu na ludzkie lata odpowiada 150 latom. Właścicielka Rubble’go –Michele Heritage opiekowała się nim od czasu swoich 20 urodzin, gdy kot został jej podarowany w prezencie. Rubble zginął jak prawdziwy kot, wyszedł z domu swojej właścicieli i już nie wrócił, ku ogromnej rozpaczy swoich domowników.
Najstarszym żyjącym kotem w Polsce był Mruczek. Żył 24 lata i 6 miesięcy. Mruczek był kotem rasy europejskiej, której przedstawiciele żyją zazwyczaj około 15 lat. Mruczek pochodził z Rudy Śląskiej, gdzie mieszkał ze swoją właścicielką – Barbarą Poloczek, która twierdziła, że sekretem długowieczności kota rekordzisty była odpowiednia i zrównoważona dieta i ogromna dawka miłości.
Najstarszy pies.
29 lat i 5 miesięcy przeżył najstarszy pies na świecie. Był to australijski pies pasterski o imieniu Bluey. Jego właścicielami byli Australijczycy – Les i Esmy Hall. Bluey został przygarnięty przez swoich właścicieli w 1920 roku i odtąd pracował jako pies pasterski wśród owiec i bydła.
Za najstarszego psa w Polsce uznawana była Miniusia z Poznania. W 2010 roku miała mieć nawet 27 lat, ale nie znaleźliśmy informacji jak długo żyła. Jej właścicielce – Bogumile Biskupskiej nie udało się też oficjalnie wpisać Miniusię do Księgi Rekordów Guinnessa.
Źródło:
https://biurorekordow.pl/
https://www.fakt.pl/wydarzenia/polska/najstarszy-pies-na-swiecie-w-polsce/7zqf0qw
Instytucja certyfikująca:
Guinness World Records Limited
Biuro Rekordów