Przedstawiamy Wam drugą już odsłonę zebranych przez nas rekordów ustanowionych przez najstarsze zwierzęta, tym razem nie są to jednak zwierzęta domowe, ale zagrodowe i żyjące w ogrodzie zoologicznym. Poznajcie te niesamowite zwierzęta.

Najstarszy koń świata.
Najstarszy na świecie koń – Shayne, rasy Irish Draught miał 51 lat. Ten wyjątkowy koń o kasztanowym umaszczeniu całe życie spędził w prywatnych stajniach, gdzie dosiadany był sporadycznie. Irish Draught jest koniem mocnym, silnym, średniej wielkości. Konie średnio żyją 15 – 20 lat, stąd wynik Shayne’a jest niebywałym osiągnięciem. Z wiekiem koń – rekordzista stawał się jednak coraz słabszy. Dokuczał mu artretyzm, a po ukończeniu 51 lat nie był już w stanie ustać na własnych nogach. Jego opiekunowie z domu opieki dla koni w Essex twierdzili, że Shayne miał wspaniałą osobowość, był bardzo przyjazny i otwarty, a po jego uśpieniu wszyscy czuli pustkę i smutek. 

Najstarsza świnia na świecie.
19 kwietnia 2021 roku najstarszą świnią na świecie została Baby Jane, która w dniu ustanowienia rekordu miała 23 lata i 77 dni. Co ciekawe, świnie domowe, czyli tzw. świnie miniaturowe, dożywają zwykle 18-20 lat. Baby Jane mieszka jako zwierzę domowe z Patrickiem Cunninghamem i Stanem Coffmanem w Mundelein w USA w stanie Illinois. Małżeństwo przygarnęło świnię ze schroniska dla zwierząt, gdy miała osiem tygodni. Urodzona 1 lutego 1998 roku świnka mieszka ze swoimi właścicielami w domu, a nawet może spać w tym samym łóżku co para. Świnka ma bardzo aktywne i szczęśliwe życie. Zagrała ona w drag show i jest znana w swojej okolicy z przechadzania się po ulicach.

Najstarsza koala na świecie.
1 marca 2021 roku najstarszą żyjącą w niewoli koalą na świcie uznano Midori z Japonii. Miała wówczas 24 lata. Co ważne koale średnio żyją 15 do 16 lat. Midori mieszka w ogrodzie zoologicznym Awaji Farm Park England Hill w Minami Awaji w prefekturze Hyogo. Wiek Midori w chwili ustanowienia rekordu był odpowiednikiem wieku ponad 110 ludzkich lat.

Źródło:
https://biurorekordow.pl/
https://kochamyzwierzaki.pl/shayne/
https://www.topagrar.pl/articles/aktualnosci/pije-spi-i-pyskuje-jak-wyglada-zycie-dlugowiecznej-swini/
https://www.guinnessworldrecords.com/news/2021/4/24-year-old-koala-midori-of-japan-becomes-the-oldest-in-captivity-ever-655764

Instytucja certyfikująca:
Guinness World Records Limited