Jedz owoce i warzywa, będziesz zdrów jak ryba! Już małe dzieci ucząc się tego hasła poznają niezwykłą moc warzyw. Bo przecież warzywa są smaczne, zawierają wiele witamin, minerałów, a także błonnika, przyrządza się je szybko i można z nich przygotować wiele pysznych dań. Warto jednak podkreślić, że miłośnicy warzyw doceniają nie tylko ich zdrowotne walory, ale także wkładają wiele serca i pracy, aby móc się pochwalić swoimi największymi okazami, jakie uda im się wyhodować.

Najcięższa i największa brukiew.
Rekord Polski na najcięższą (największą) brukiew ustanowiono 10 września 2019 roku we Władysławowie. Gigantyczna brukiew ważyła aż 10,662 kg i została wyhodowana trochę przypadkiem, trochę celowo przez Przemysława Józefa Budzisza. Pan Przemysław posiał brukiew z  nasion kupionych w Wielkiej Brytanii.  Zdobywca tytułu największej brukwi przed przystąpieniem do uprawy przygotował się do hodowli, przede wszystkim jednak miał silną motywację w postaci chęci bycia lepszym od zagranicznych hodowców oraz aby mieć wystarczająco dużą brukiew na ugotowanie zupy brukwiowej. Z takim okazem, jaki wyhodował na pewno mu się to udało!

Gigantyczna marchewka.
Z kolei próby ustanowienia rekordów na najcięższą i najdłuższą marchewkę odbywały się poza granicami naszego kraju. I tak, najcięższą marchewkę udało się wyhodować we wrześniu 2017 roku w Otsego w stanie Minnesota w USA. Ważyła ona 10,17 kg i została wyhodowana przez Christophera Qualleya. Z kolei wyhodowaniem najdłuższej marchewki mógł się poszczycić Joe Atherton z Wielkiej Brytanii. Marchew Joe’a mierzyła 6,245 m. Jego okaz został oficjalnie uznany za rekordowy podczas brytyjskich National Giant Vegetables Championship, w Malvern w Wielkiej Brytanii, które odbyły się 23 września 2016 r.

Najcięższa brukselka.
Sekretem na wyhodowanie najcięższej brukselki w Polsce było serce i praca wkładane w jej hodowlę. Takim właśnie sposobem Magdalena Piasecka-Kaczmarek ustanowiła polski swój rekord na gigantyczną brukselkę. Rekordowa brukselka mierzyła 7 centymetrów długości i 5 centymetrów szerokości. A co najważniejsze, ważyła ona aż 52 gramy. Najcięższa brukselka była uprawiana w Nowej Dąbrowie, małej wsi położonej w województwie wielkopolskim, w gminie Wolsztyn.