Mniszek lekarski potocznie nazywany mleczem lub dmuchawcem zaczyna już pojawiać się na polskich terenach zielonych, w tym także w naszych ogrodach i na naszych polach. To bylina, która łatwo wysiewa się z nasion roznoszonych przez wiatr i traktowana jest przez wielu ludzi, jako pospolity i uciążliwy do wytępienia chwast. Jednak jak wielu jest przeciwników mniszka, tak wielu jest też zwolenników tej rośliny i wśród nich są tacy, którzy hodują go specjalnie na przetwory lub aby ustanowić niebywały rekord.

Największym okazem mniszka lekarskiego w Polce może poszczycić się  Marek Wasztyl, który 12 czerwca 2021 roku podczas wykonywania prac w swoim ogródku zobaczył pod sosną wielką leżącą roślinę. Okazało się, że jest to 100 centymetrowy mniszek lekarski, który ze względu na swoją wielkość nie miał już siły utrzymywać się pionowo.

Poprzedni rekord Polski na największego mniszka lekarskiego został ustanowiony 20 kwietnia 2020 roku. Szczęśliwą znalazczynią rekordowej rośliny została 7-letnia Maja Przybylska, która już od pewnego czasu miała apetyt na ustanowienie rekordu. Rekordowy mniszek lekarski mierzył aż 67 cm i został odnaleziony przez Maję podczas zwyczajnego spaceru na łące w Zurychu w Szwajcarii. Jego pomiary odbyły się w domu dziewczynki, natomiast w Internecie możecie znaleźć ciekawą fotorelację z tego wydarzenia. Znalezione mniszki należy uznać za wyjątkowe osiągnięcie, ponieważ zazwyczaj roślina ta osiąga “zaledwie” 40 cm wysokości. Znalazcy rekordowych mniszków po ich zgłoszeniu jako tych największych w Polsce mieli zapewne wiele pomysłów w jaki sposób spożytkować swoje znaleziska.