„Nauka jest jak niezmierne morze… Im więcej jej pijesz, tym bardziej jesteś spragniony” – pisał w Syzyfowych Pracach Stefan Żeromski. Oznacza to tyle, że nauka w naszym życiu
jest bardzo ważna i pomocna, im więcej nowych rzeczy poznajemy, tym bardziej jesteśmy ciekawi świata i jego tajemnic. Ludzie nauki przyczyniają się do rozwoju techniki, nauki i ogólnie świata. Zdobywane przez nich tytuły pozwalają także ustanowić kolejne światowe i polskie rekordy. Zobaczcie sami, jakie naukowe rekordy dotąd ustanowiono.

Najstarszy student na świecie.
Za najstarszego studenta na świecie został uznany hinduski student – Bholaram Das, który zapisał się na studia doktoranckie na Uniwersytecie Gauhati w Assamie (Indie) mając sto lat. Bholaram z wykształcenia był nauczycielem, prawnikiem i sędzią. Jest też ojcem sześciorga dzieci, dziesięciorga wnuków i dużej ilości prawnucząt. Das twierdzi, że „wiek nie jest żądnych ograniczeń w pozyskiwaniu wiedzy”.

Najwięcej ukończonych kierunków studiów.
Urodzona w Białymstoku dr Dorota Monika Zwierzyńska-Symonajc jest osobą, która została uznana za tą, która ukończyła najwięcej kierunków studiów w Polsce. W 2022 roku posiadała 22 dyplomy ukończenia studiów z tytułem magistra, jeden dyplom ukończenia studiów licencjackich oraz 17 dyplomów ukończenia studiów podyplomowych. Uzyskała także stopień naukowy doktora, jak również ukończyła Nauczycielskie Kolegium Języków Obcych w Olsztynie. Jest to rekord, na którego ustanowienie dr Zwierzyńska-Symonajc poświęciła 22 lata. Wykształcenie rekordowej studentki jest naprawdę szerokie. Wśród ukończonych studiów znajdziemy m.in. prawo, kryminologię, socjologię czy seksuologię. Wszystko zaczęło się od studiów dziennych na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Oprócz posiadanych dyplomów dr Zwierzyńska-Symonajc ma też w swoim dorobku nagrody i wyróżnienia, jak np. Honorowy dyplom Rektora Uniwersytetu w Białymstoku, dyplom Dziekana Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku za ukończenie studiów na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku z bardzo dobrymi wynikami w nauce. Warto podkreślić, że rekordzistka nadal studiuje.

Źródło:
https://biurorekordow.pl/
https://www.se.pl/olsztyn/ukonczyla-28-studiow-to-rekord-na-ktory-poswiecila-22-lata-zaczelo-sie-od-filologii-polskiej-na-uwm-w-olsztynie-aa-XwQq-sqAi-HLx2.html

Instytucja certyfikująca:
Biuro Rekordów
Guinness World Records