Mimo, że często mówi się „małe, a cieszy”, to właśnie te najmniejsze rzeczy często bywają niedocenione. Szczególnie jeśli odnosimy się do ustanawiania rekordów, to właśnie w tej dziedzinie wszystko co „najdłuższe, największe” budzi największą sensację. Dziś jednak chcemy Wam pokazać, że te „małe” rekordy również są interesujące. Poczytajcie sami!

Najkrótsza linia tramwajowa w Polsce.
Tramwaj 38, czyli najkrótsza linia tramwajowa w Polsce, jest też jedną z najkrótszych na świecie. Linia ma 1350 metrów długości, biegnie od kościoła Świętej Trójcy do ul. Powstańców Śl. w Bytomiu (śląskie) i zatrzymuje się przy czterech przystankach. Przejazd Tramwajem 38 zajmuje 6 minut i można nim poruszać się tylko po jednej ulicy – Piekarskiej. Linia ta jest najstarszą w Europie linią kursującą na normalnej trasie, jej początki sięgają 1913 roku. Niedługo jednak linia ta nie będzie już tą najkrótszą, bo zarządca trasy do połowy 2023 roku zaplanował jej wydłużenie. Modernizacja tej linii będzie polegała na budowie nowych relacji na skrzyżowaniu ul. Piekarskiej z Sądową i następnie ul. Sądowej z Powstańców Warszawskich, pozwoli to na wydłużenie trasy linii nr 38 do pl. Sikorskiego.

Najmniejszy rower w Polsce.
Zbigniew Różanek z Pleszewa (wielkopolskie) jest prekursorem i wielbicielem ustanawiania niecodziennych rekordów, do czego zresztą zachęcił innych mieszkańców swojego miasta. Jednym z ustanowionych przez niego rekordów jest skonstruowanie najmniejszego roweru. Został on przez niego wykonany w 1999 roku. Koło przednie ma średnicę 11 mm, tylne – 13 mm. Różanek przejechał nim dystans 5 m.

Rekordowo małe miasto.
Tytuł najmniejszego polskiego miasta należy do Wyśmierzyc (mazowieckie). Jest to małe miasteczko w centralnej Polsce. Jego powierzchnia wynosi 16,8 km2. Mieszka tam zaledwie 870 osób. Miasto zostało założone w 1338 roku.

Najmniejsza gazeta.
Najmniejszą gazetę w Polsce stworzyła mieszkanka Pleszewa, Aldona Rózanek.
Od 1 czerwca do 30 sierpnia 1992 r. wydawała dwutygodnik o wymiarach 5×6 cm. Jej miniaturowe wydania zawierały ciekawostki, konkursy i dowcipy. „Echo” sprzedawane było w Pleszewie, Kaliszu, Gołuchowie i Poznaniu.

Źródło:
https://polskierekordy.pl/
https://bytom.naszemiasto.pl/

Instytucja certyfikująca:
Towarzystwo Kontroli Rekordów Niecodziennych