Śmiało można powiedzieć, że nasz stosunek do jazdy na rowerze na przestrzeni ostatniego dwudziestolecia bardzo się zmienił. I jak pod koniec lat dziewięćdziesiątych za szczyt popularności w tym temacie uznać można by piosenkę „Rowery dwa”, tak obecnie zauważa się skokowy wzrost popularności rowerów. Skoro więc jednoślady zaczęły cieszyć się tak dużym zainteresowaniem, to nie dziwi również fakt, że tak wiele rekordów zostało ustanowionych właśnie z udziałem tego środka transportu.

Najmłodsza osoba, która zjechała rowerem ze szczytu KIlimandżero.
Michał Gawron, uczestnik akcji pod nazwą Kilimanjaro Downhill Challenge jest tym, który 7 października 2020 roku ustanowił rekord w kategorii: najmłodsza osoba, która zjechała rowerem z Kilimandźaro (5895m n.p.m.) Dokonując rekordowego zjazdu z najwyższej góry
w Afryce Michał miał 12 lat i 28 dni. Wyprawa z całym wyposażeniem na szczyt zajęła Michałowi cztery dni. Przez cały czas rekordziście towarzyszył tata. Sam zjazd rowerem trwał 7 godzin i 13 minut.

Największy dystans pokonany na rowerze w ciągu 12 godzin.
Mimo, że próba ustanowienia tego rekordu podejmowana była czterokrotnie, to ostatecznie 29 lipca 2107 roku udało się go ustanowić pochodzącemu z Wilna, Valerjanowi Romanowskiemu. Pokonał on wówczas dystans 314,65 kilometrów. Wspominając swój wyczyn Valerjan mówił: „Planując drugie podejście do rekordu, wyciągnąłem wnioski z niepowodzenia przy pierwszej próbie. Zmieniłem godzinę startu z 12 na 7 rano, miałem temperaturę ok. 20 stopni zamiast 30”. Swoją karierę jako cyklista Valerjan rozpoczął, gdy miał 25 lat, odnosząc swój największy sukces w sporcie kolarskim i zdobywając pierwszy medal na Mistrzostwach Polski w jeździe na czas w kategorii Masters. Postanowił wówczas ze względu na swój wiek zmienić rodzaj wyścigów i startować w wyścigach, w których zwycięstwo dedykuje fundacji DKMS i osobom chorym na białaczkę. Rekordowy dystans pokonany w ciągu 12 godzin nie jest jedynym jaki ustanowił Valerjan, ma on bowiem na swoim koncie ustanowienie rekordu Guinnessa w jeździe na 48-godzinnej jeździe.

Źródło:
https://biurorekordow.pl/
https://portal.bikeworld.pl/artykul/sport/wywiady/14479/rekord_guinnessa_w_jezdzie_12h_pobity https://reporter-ntr.pl/rowerem-ze-szczytu-kilimandzaro/

Instytucja certyfikująca:
Biuro Rekordów
Guinness World Records