Amerykańskie auta mają w sobie coś fascynującego, co nie pozwala przejść obok nich obojętnie. Klasyczne samochody ze Stanów Zjednoczonych chyba u każdego z nas prowokują wspomnienia do ulubionych amerykańskich filmów czy reklam. Czterdzieści czy pięćdziesiąt lat temu motoryzacja za oceanem rozwijała się w zupełnie innym tempie niż pozostała część świata. Dlatego tak niezwykłe dla nas są te pojazdy. Zadziwiające są także rekordy które udało się ustanowić z udziałem właśnie amerykańskich aut. Zerknijcie poniżej, jakie dla Was zebraliśmy.

Największa parada Jaguarów E-type.
W czerwcu 2011 roku na torze Formuły 1 Silverstone 767 Jaguarów E-type przejechało trasę wyścigu Grand Prix Wielkiej Brytanii. Próba bicia rekordu odbyła się w trakcie największego zjazdu fantów motoryzacji na świecie – Silverstone Classic. Łącznie w wydarzeniu wzięły udział 1104 pojazdy. A samą paradę oglądało ponad osiemdziesiąt tysięcy widzów. Ustanowienie rekordu miało na celu uświetnienie obchodów 50-lecia modelu E-type, bowiem właśnie pierwsze modele tych znanych jaguarów zadebiutowały 15 marca 1961 roku w Genewie. Warto dodać, że na paradę przybyli nie tylko właściciele E-type z Wielkiej Brytanii, ale praktycznie z całego świata, to jest z Europy, Stanów Zjednoczonych, Australii i Meksyku. Niebywałym wydarzeniem w trakcie zjazdu była także możliwość podziwiania jedynego na świecie prototypu Jaguara E-type o legendarnym numerze rejestracyjnym 9600 HP. Ten wyjątkowy pojazd w 1960 roku w testach próbnych osiągnął prędkość 241 km/h.

Największa na świecie parada cadillaców.
W 2011 roku na dorocznym jarmarku w Barton, to jest amerykańskim stanie Vermont, właściciele cadillaców z całej Ameryki postanowili pobić rekord sprzed prawie dziesięciu lat wstecz ustanowiony przez Holendrów. Ich pomysł miał na celu uczczenie pamięci twórcy Cadillaca – Henrego M. Lelanda, który urodził się właśnie w Barton. Podczas próby bicia rekordu postanowiono, że każde auto jadące w kolumnie musi mieć znaczek Cadillaca i wszystkie pojazdy muszą przejechać od startu do mety a między nimi nie może być zbyt dużych odstępów. Paradzie przewodził różowy cadillac z 1959 roku a za nim podążało kolejne 297 pojazdów.

Źródło:
https://biurorekordow.pl/
https://www.auto-swiat.pl/klasyki/10-amerykanskich-klasykow-na-kazda-okazje/fpkbhqw

Instytucja certyfikująca:
Guinness World Records