Dlaczego warto czytać książki nikogo przekonywać nie trzeba. Jak wiele zalet ma czytanie dla naszego umysłu, kreatywności i inteligencji również zostało już wielokrotnie napisane i naukowo potwierdzone. I mimo, że trend spadkowy czytelnictwa w Polsce w 2022 roku został trwale powstrzymany, to jednak warte podkreślenia są wszelkie inicjatywy, które mają za zadanie promować ten rodzaj zainteresowania. Poniżej przedstawiamy Wam ciekawe, według nas, rekordy czytelnicze, które zostały ustanowione, aby popularyzować czytelnictwo i zachęcać ludzi do częstszego sięgania po książki.

Rekordowe czytanie bajek.
12 maja 2015 roku w Przedszkolu Samorządowym w Starym Mieście w województwie wielkopolskim ustanowiono rekord Polski w kategorii największej liczby autorów książek dla dzieci czytających bajki jednocześnie. W wydarzeniu wzięło udział siedmioro autorów: Joanna Papuzińska, Joanna Olech, Maria Marjańska-Czernik, Marcin Pałasz, Ojciec Leon Knabit, Dorota Grzechowiak oraz Beata Pieczyńska-Bielawska. Z uwagi na fakt, że w dniu bicia rekordu nowo otwierana biblioteka otrzymała imię Joanny Papuzińskiej przeczytano opowiadania właśnie tej autorki, a konkretnie bajki z jej zbioru „Smok w powidłach”, wydawnictwa Literatura, Łódź 2014. Dzieła słuchało łącznie 525 słuchaczy.

Rekordowe czytanie Koziołka Matołka.
W Pacanowie, słynnej miejscowości, leżącej w województwie świętokrzyskim, 13 czerwca 2010 roku ustanowiono rekord w czytaniu 19 zwrotek książki Kornela Makuszyńskiego „120 przygód Koziołka Matołka”. W rekordowym czytaniu wzięło udział 1245 osób. Pomysłodawcą i organizatorem bicia rekordu było Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie.

Rekordowe czytanie Trylogii Sienkiewicza.
Rekordowe czytanie Trylogii Henryka Sienkiewicza odbyło się między 9 a 10 maja 2019 roku w Gryficach i trwało nieprzerwanie dzień i noc, a konkretnie przez 26 godzin 4 minuty i 8 sekund. Organizatorem wydarzenia była Miejska Biblioteka Publiczna w Gryficach, która zaplanowała to przedsięwzięcie jako element obchodów Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek. Rekordowe czytanie wzbudziło tak ogromne zainteresowanie gryficzan, że w bibliotece musiano ustawić kilka rzędów krzeseł dla jego uczestników. Nie brakowało także chętnych do czytania i tak w próbie wzięło udział łącznie aż 78 osób. Wśród nich znaleźli się m.in. mieszkańcy, uczniowie, nauczyciele, harcerze, uczestnicy Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku w Gryficach, pracownicy Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z niepełnosprawnością intelektualną i bibliotekarze.

Źródło:
https://biurorekordow.pl
https://polskierekordy.pl/

Instytucja certyfikująca:
Towarzystwo Kontroli Rekordów Niecodziennych
Biuro Rekordów