„Bania Fest” to coroczny Festiwal Dyni w Sercu Opolszczyzny. W trakcie wydarzenia odbywają się wystawy największych warzyw, konkursy, a także ustanawiane są Rekordy Polski. Powiat krapkowicki dynią stoi, i właśnie na bazie dyni powstają tu rekordowe potrawy. Jakie tym razem przygotowano?

Największa porcja pierogów z dynią.
Dwa lata przerwy w ustanowieniu dyniowych rekordów w Krapkowicach postanowiono kontynuować w 2020 roku i właśnie 1 października 2022 roku odbyła się kolejna edycja Bania Fest. Mieszkańcy powiatu w głosowaniu w mediach społecznościowych mieli do wyboru bigos i pierogi. Zdecydowaną większością głosów internauci wybrali, że ma on dotyczyć lepienia pierogów z dynią. Gospodynie z Kół Gospodyń Wiejskich z różnych miejscowości przez 2 godziny lepiły dania, łącznie wyszło 2461 pierogów, co pozwoliło uzyskać tytuł mistrza w tej dziedzinie. Do ulepienia pierogów wykorzystano ponad 30 kilogramów mąki i 30 jajek. Gościem specjalnym wydarzenia był kucharz Karol Okrasa.

Największa porcja pączków z dynią.
30 września 2023 roku podczas Bania Fest ustanowiono kolejny kulinarny rekord z dynią w roli głównej. W pocie czoła powstały aż 2 434 przepyszne, obsypane cukrem pudrem pączki z dynią. Ciasto na rekordową porcję pączków było wyrabiane w piekarnio-cukierni „Krzyś”, której właścicielem jest pan Krzysztof Stempin. Na stadionie miejskim w Otmęcie, gdzie odbywał się festiwal pączki były przez kilka godzin formowane, nadiewane i smażone na głębokim oleju. Po upieczeniu każdy pączek został napełniony musem dyniowo-pomarańczowym.
1 października 2023 roku, drugiego dnia corocznego Festiwalu Dyni w Sercu Opolszczyzny, Bania Fest, ustanowiono kolejny rekord z dyniowym daniem. Tego dnia przygotowano największą porcję kołocza z dynią. Ważył on aż 358,9 kilogramów. Kołocz dostarczyły trzy lokalne piekarnie. Łącznie rekordową porcję tworzyło aż sześćdziesiąt blach ciasta, które wyłożono na stoły ustawione w długą linię.

Źródło:
https://biurorekordow.pl/
https://nowiny24.pl/najwieksze-rekordy-rolnicze-2022-najciezsza-truskawka-najwyzszy-slonecznik-w-tym-krolowali-polacy/ga/c8-17199729/zd/63986773

Instytucja Certyfikująca:
Biuro Rekordów