Historia fotografii to niemal 200 lat ewolucji sztuki zatrzymywania czasu, która dziś jest już bliska perfekcji. I choć obecnie większość z nas ma aparat fotograficzny przy sobie w postaci telefonu komórkowego, to w różnych okresach rozwoju fotografii ludzkie umysły odmiennie starały się pojąć niezwykłość mechanicznych obrazów. Współcześnie utrwalanie obrazów jest raczej czynnością powszechną i nie budzi juz tak wielkiej fascynacji, jak dawniej. Nie mniej jednak zadziwić nas nadal mogą niezwykle ujęcia i techniki wykonywania fotografii. Tym bardziej, jeśli zostały one docenione przez instytucje certyfikujące rekordy.

Najgłębiej wykonana podwodna sesja zdjęciowa.
Śmiałkowie z Kanady, tj. Steve Haining, Ciara Antoski i Mareesh Klups postanowili 26 czerwca 2021 roku w wodach Narodowego Parku Morskiego Fathom Five w Ontario dokonać rzeczy niezwykłej. Zanurzając się na głębokość 6,40 m na wraku zatopionego statku W.L. Wetmore zorganizowali sesję zdjęciową. Pomysł na miejsce do wykonania sesji narodził się w pandemii, kiedy wszystkie lokale i studia fotograficzne musiały być zamknięte. Przez miesiące ekipa składająca się z nurków, fotografów i modelki ćwiczyła nurkowanie w głębinach. Sesja trwała przez 16 minut, choć modelka w lodowatej wodzie przebywała aż 30 minut.

Największe zdjęcie panoramiczne.
Trójka pasjonatów: Jeffrey Martin, Holger Schulze i Tom Mills biorąc udział w projekcie o nazwie 360Cities uwieczniła na zdjęci panoramicznym brytyjską stolicę. Ekipa ustanawiająca rekord spędziła na szczycie masztu radiowego BT Tower trzy dni, w ciągu których wykonała 48 640 zdjęć obejmujących całą panoramę Londynu. Największe zdjęcie panoramiczne na świecie ma wielkość 320 gigapikseli.

Najwięcej osób w bikini na zdjęciu.
W 2011 roku na chińskiej plaży Longwan w miejscowości Huludao 3090 kobiet ubranych w strój kąpielowych przeszło do historii ustanawiając rekord na największą liczbę osób w bikini na zdjęciu. W wydarzeniu brały udział kobiet w różnym wieku, od dziewczynek z przedszkola, po studentki, profesjonalne modelki i kobiety w wieku 70 lat.

Źródło:
https://biurorekordow.pl/
https://www.focus.pl/artykul/historia-fotografii-od-pierwszego-zdjecia-po-zdjecia-z-kosmosu-jak-rozwijala-sie-historia-zdjec https://histmag.org/Poczatki-fotografii-jak-powstaly-pierwsze-zdjecia-25276

Instytucja certyfikująca:
Guinness World Records