Kolekcjonerstwo to pasja, którą może mieć każdy. Są na całym świecie kolekcjonerzy znaczków pocztowych, monet, pamiątkowych medali, książek, komiksów a nawet puszek po napojach. Kolekcjonować można tak naprawdę wszystko, co tylko wywołuje ciekawość i budzi miłe odczucia. Emocje i przeżycia, które towarzyszą powiększaniu swojej kolekcji mogą jeszcze się potęgować, kiedy uda nam się dzięki swoim zbiorom ustanowić rekord. Zobaczcie komu się to udało.

Największa kolekcja figurek słoni.
Największym kolekcjonerem figurek słoni w Polsce jest Krzysztof Wołoszyn, który może się pochwalić aż 1105 słoniami. Taką kolekcją słoni Pan Krzysztof mógł się pochwalić w styczniu 2022 roku. Kolekcja znajduję się w gablotkach w firmie rekordzisty, w Gutowie Wielkim (wielkopolskie). Pasja do figurek słoni u Pana Wołoszyna zrodziła się, kiedy przywiózł pierwszego słonika ze swoich wakacji. Wtedy też zapragnął mieć ich całą kolekcję. Każdy słoń z kolekcji różni się przynajmniej jednym szczegółem, tym samym żaden słoń jest unikalny.

Kolekcja minifigurek LEGO.
Największym kolekcjonerem figurek LEGO jest autor bloga @minifigs.blog Konrad. W swojej kolekcji posiada on 5 544 różne, sklasyfikowane figurki. Oficjalna weryfikacja kolekcji w obecności niezależnych świadków miała miejsce 13 marca 2021 roku w Krakowie. Inspiracją do ustanowienia rekordu stanowiła informacja o poprzednim rekordzie. Dowiadując się bowiem o ustanowionym wcześniej rekordzie Konrad zauważył, że jest to wynik niższy, od tego którym on może się pochwalić. Wszystkie Minifigurki™ są skatalogowane w uporządkowanym dokumencie online, co daje rekordziście kontrolę nad swoją kolekcją oraz dużą wiarygodność wśród innych miłośników LEGO® na całym świecie. 

Największa kolekcja zegarków.
Największa kolekcja zegarów została zgromadzona w domu Jacka Schoffa z North Berwick w Stanach Zjednoczonych. W swoich zasobach posiada on 1509 działających, różnych zegarów. Rekord został ustanowiony 8 lutego 2010 roku. Swoją przygodę z miłością
do zegarków Jack rozpoczął w 2003 roku. Rekordowa kolekcja jest imponująca i znajdują
się w niej m.in. zegary do stawiania na stole czy kominku, zegary stojące, zegary z kukułką, tradycyjne zegary wiszące oraz zegary z wahadłem.

Żródło:
https://zlotapolska.pl/co-przyciaga-ludzi-do-kolekcjonowania/

Instytucja certyfikująca:
Biuro Rekordów
Guinness World Records Limited