„Bródka malutka, nos jak muszelka, oczy ma jak pięć złotych, wełniane loki”, choć zapewne większość z nas zna rysopis Zuzi – lalki niedużej z piosenki Fasolek, to nie wszyscy słyszeli o rekordowych lalkach, o których pisano na kartach Księgi Rekordów Guinnessa.

Największa kolekcja lalek Barbie.
62-letnia Bettiny Dorfmann w Duuseldorfie w Niemczech 22 grudnia 2022 roku została ogłoszona posiadaczką największej na świecie kolekcji lalek Barbie. Bettina rozpoczęła kolekcjonować swoją kolekcję w 1993 roku, a po raz pierwszy ustanowiła ten rekord w 2005 roku, kiedy jej kolekcja liczyła 2500 pozycji. Wielką sławę przyniosła Bettiny próba dokonana 10 października 2011 roku w Düsseldorfie, kiedy to doliczono się aż 15 tysięcy lalek w jej niesamowitej kolekcji. Jednak 22 grudnia 2022 roku kolejne liczenie jej kolekcji wskazało, że może się ona pochwalić kolekcją liczącą 18 500 lalek. Rekordzistka wspomina, że swoją pierwszą lalkę otrzymała w 1966 roku, kiedy miała sześć lat. Nie była to jednak słynna Barbie, ale jej przyjaciółka Midge. Kolekcja lalek Bettiny jest unikatowa i znajdują się w niej: jedna z oryginalnych Barbie z 1959 roku, pierwsza czarnoskóra Barbie oraz pierwsza, która była ubrana w kostium kąpielowy w czarno-białe paski.

Najdroższa lalka Barbie sprzedana na aukcji.
20 października 2010 roku podczas aukcji Christie’s w Nowym Jorku w Stanach Zjednoczonych udało się sprzedać najdroższą lalkę Barbie na świecie. Kwota jaką udało się wylicytować to 302 500 dolarów. Zaprojektowana na zamówienie lalka ma prawie 30 centymetrów wzrostu i jest ubrana w czarną suknię wieczorową bez ramiączek i naszyjnik z jednokaratowym różowym diamentem otoczonym trzema karatami białych diamentów. Cały dochód z aukcji został przekazany na badania nad rakiem piersi. Rekordowo droga lalka została zaprojektowana przez światowej sławy australijskiego jubilera Stefano Canturi i pokazano ją światu 4 maja 2010 roku podczas Australijskiego Tygodnia Mody.

Najszybszy czas na ubieranie lalki Barbie.
Rekord na najszybszy czas ubierania lalki Barbie wynosi 28,87 sekundy i został osiągnięty przez Catherine Lomas w Butlins w Skegness w Wielkiej Brytanii 30 października 2010 r.

Źródło:
https:// guinnessworldrecords.com
https://biurorekordow.pl/

Instytucja certyfikująca:
Guinness World Records