Wraz z pierwszymi wiosennymi promieniami słońca wzrasta ochota, zarówno dzieci, jak i dorosłych na lodowe przysmaki. Receptura pierwszych lodów pojawiła się już około 5 tys. lat temu w Chinach. Przyrządzano wtedy zimne desery ze zmiażdżonych owoców, z dodatkiem lodu lub zmrożonego śniegu. Obecnie możemy wybierać spośród wielu rodzajów lodów, m.in. na patyku, w rożku, w kubeczku i w tubce. Możemy zajadać się sorbetami i lodami w najróżniejszych polewach i posypkach. A jakie są Wasze ulubione? Na pewno te wyjątkowo pyszne i rekordowo duże.

Największy na świecie lód na patyku.
1 października 1994 roku o firmie Augusto z Kalisza usłyszał cały świat. Na miejskim rynku ta lokalna firma ze stolicy Wielkopolski poczęstowała mieszkańców Kalisza największym na świecie lodem na patyku. Lód – gigant ważył dokładnie 8 280 kilogramów. Do tego trzeba jeszcze doliczyć dodaną do niego czekoladę i orzechy. Lód miał wymiary 2 x 1,2 x 4 metry. Sam patyk mierzył cztery metry długości. Miał 0,45 m szerokości i ważył 55 kilogramów. Chętnych do skosztowania loda – olbrzyma nie brakowało. Początkowo dzielono go na porcje, ale ostatecznie dzielono go na większe kawałki. Chętni ustawiali się z wiadrami lub miskami w ręku. Oceniono, że gigantycznego loda można by podzielić na 175 tys. porcji zwykłych lodów.

Najdłuższy lodowy deser.
Ogromny deser został stworzony podczas festiwalu Spirit of Texas na College Station
w Teksasie. Podczas tej rodzinnej uroczystości, która była wypełniona lokalnymi przysmakami, w tym konkursem grillowania, konkursem piwa rzemieślniczego, 24 marca 2018 roku ustanowiono rekord na najdłuższy lodowy deser. Miał on długość 1 386,62 m. Olbrzymie lody zrobiono z 1892,706 litrów lodów waniliowych z chrupiącą czekoladą, 1135,624 litrów czekolady i syropów truskawkowych, 2 tysięcy puszek bitej śmietany i ponad 11 kilogramach posypek i wiśni. Sponsorem wydarzenia były sklpey H-E-B Grocery Stores, które dostarczyły wszystkie lody, dodatki, łyżki i nie tylko. Z pomocą około 4000 uczestników festiwalu, desery lodowe zostały wykonane i skonsumowane w ciągu 30 minut.

Źródło:
https://www.guinnessworldrecords.com
https://polskierekordy.pl
https://kalisz.naszemiasto.pl
Organizacja certyfikująca: Guinness World Records Limited 2022 oraz Serwis Polskie Rekordy i Osobliwości.