Irena Santor śpiewała kiedyś o złotym pierścionku kataryniarza noszonym „na moje szczęście na szczęście każdej dziewczyny”. I mimo, że dla wielu kobiet pierścionek jest właśnie pewnego rodzaju amuletem na szczęście, posiadającym niewątpliwie wartość przede wszystkim sentymentalną, to w świecie celebrytów i multimilionerów trwa od lat walka o pierwsze miejsce w rankingu najdroższych pierścionków.

Wspomnijmy tylko, że w 2017 roku rekord na najdroższy pierścionek został pobity przez rosyjskiego oligarcha – Alexey’a Shapovalova. Biznesmen sprezentował swojej narzeczonej – modelce z Dubaju, Kseni Tsaritsinie – pierścionek z 70-karatowym diamentem. Wartość pierścionka z potężnym kamieniem szacuje się na 37 milionów złotych.

Pierścionek z największą liczbą diamentów na świecie.
Lobortas Classic Jewelry House jest twórcą pierścionka z największą ilością diamentów. Pierścionek o nazwie „Tsarevna Swan” czyli „łabędź cesarzowej” ma aż 2525 kamieni szlachetnych, które łącznie ważą 10,48 karatów i zostały dostarczone przez indyjskiego wytwórcę biżuterii, Shrenuj Group. To niebywałe dzieło zostało stworzone w ukraińskiej stolicy – Kijowie. Pierścionek wykonany z białego 18-karatowego złota niezależni eksperci wycenili na 1,3 miliona dolarów, czyli ok. 4,5 miliona złotych.

Największy srebrny pierścionek.
Turecka firma Valentine Diamond 27 września 2013 roku zaprezentowała rekordowy pierścionek, który ważył 91,23 kilograma. Ten ogromny pierścionek mierzący aż 92 centymetry tworzył przez trzy miesiące pięćdziesięcioosobowy zespół. Jest on wykonany z najczystszego srebra, bowiem do jego stworzenia użyto 99,99% srebra. Warto wspomnieć, że sam pierścionek jest wyjątkowym dziełem, na którym umieszczono elementy artystyczne i architektoniczne dotyczące starożytnej cywilizacji Mezopotamii, które miały symbolizować pokój i braterstwo. Na powierzchni rekordowego pierścionka wyryto pismo klinowe Sumerów, hetyckie słońce Hetytów, monety Lidyjczyków, bizantyjski klasztor Sumela i osmański herb.

Źródło:
https://biurorekordow.pl/
https://auroria.pl/blog/najdrozsze-pierscionki-zareczynowe-swiata

Instytucja certyfikująca:
Guinness World Records