Pływanie na tak wiele zalet, że aż trudno byłoby je wszystkie wymienić. Poza tym to sport dla ludzi w każdym wieku. Wiele jest stylów pływackich i sposobów na różne rodzaje ćwiczeń w basenie. Bez względu jednak na to, jaki trening na basenie wybierzemy, możemy być pewni, że skorzysta na tym nie tylko nasze ciało, ale również nasz mózg. Co ważne jest to także dziedzina, w której ustanowiono wiele ciekawych rekordów, sami oceńcie.

Największa lekcja pływania.
Z uwagi na pływackie tradycje i Dąbrowy Górniczej, to właśnie w tym mieście postanowiono zorganizować największą w Polsce lekcję pływania. Trening odbywał się 2 kwietnia 2022 roku na 10 z 11 dostępnych w Dąbrowie Górniczej basenach. Na wszystkich basenach lekcja rozpoczęła się dokładnie o tej samej godzinie i trwała około godziny. W rekordzie wzięli udział uczniowie 14 szkółek pływackich z całego miasta, łącznie 294 osoby. Lekcja podzielona była na część teoretyczną i praktyczną, a za wzięcie w niej udziały uczestnicy otrzymali dyplomy.

Najdłuższa sztafeta pływacka.
Aktualnie najdłuższa sztafeta na świecie została zorganizowana 10 grudnia 2019 roku w Mountain View w Kalifornii. 8 śmiałkom z firmy Google udało się przepłynąć łącznie 959,877 kilometrów. Wśród uczestników sztafety byli: Craig Robinson z RPA oraz Tom Dowd, Joe Young, Rob Gray, Collin Johnston, Sven Mawson, Joe Gardner i Erik Haugen z USA. Warto podkreślić, że w 1987 roku tytuł najdłuższej sztafety na świecie zdobyła reprezentacja Polski z Dąbrowy Górniczej. Na basenie w Technicznych Zakładach Naukowych pływało wówczas łącznie dwudziestu pływaków, pracowników Huty Katowice. Pływali oni przez 9 dni i 9 nocy i każdy z ich pokonywało około 1000 metrów. Udało im się wówczas pokonać łącznie 601,180 kilometrów.

Najdłuższy dystans w pływaniu w lodowatej wodzie.
Rekord świata w ustanowieniu najdłuższego dystansu w pływaniu w lodowatej wodzie został ustanowiony przez Polaka, Krzysztofa Gajewskiego. 16 grudnia 2021 roku na jeziorze w Starej Kopalni Paniowice pod Wrocławiem przepłynął 3,91 kilometra w lodowatej wodzie. Średnia temperatura wody wynosiła wtedy 3,39°C. Gajewski pływał w tej lodowatej wodzie przez 1 godzinę 19 minut i 34 sekundy.

Źródło:
https://biurorekordow.pl/

Instytucja certyfikująca:
Biuro Rekordów
Rekordy Guinnessa