Pielęgnowanie tradycji i hołdowanie babcinym recepturom sprawiły, że polskie dania zdobywają swoich miłośników nie tylko w kraju, ale też na całym świecie. Co więcej odwiedzający Polskę turyści oprócz bigosu i pierogów wymienią także inne pyszne dania, z których nasz nadwiślański kraj słynie. W tym zestawieniu nie może oczywiście zabraknąć zupy pomidorowej, sałatki jarzynowej czy innych potraw przyrządzonych z ziemniaków. Zaprawieni w ich przyrządzaniu kucharze postanowili podjąć kulinarne wyzwanie i ustanowić rekordy z ich udziałem. Przeczytajcie poniżej.

Największa sałatka jarzynowa.
Członkinie z sześciu Kół Gospodyń Wiejskich postanowiły podczas tegorocznej XVII edycji Festiwalu Śląskie Smaki, odbywającego się w Jastrzębiu Zdroju przygotować królową polskich sałatek w wyjątkowej rekordowej porcji. Obieranie i krojenie warzyw do gigantycznej sałatki jarzynowej trwało trzy godziny. Łącznie przygotowano 132,87 kg sałatki. W jej składzie znalazło się 21 kilogramów marchewki, 20 kilogramów pietruszki i tyle samo selera, 6 kilogramów pora i 75 kilogramów ziemniaków. Do sałatki włożono także sto sztuk jajek, 15 kilogramów ogórków kiszonych, 15 puszek groszku konserwowego, 6 wiader majonezu, 2 kilogramy soli i 10 paczek mielonego pieprzu, 5 słoików majonezu i przyprawę do potraw.

Najwięcej osób jedzących zupę pomidorową jednocześnie.
12 lutego 2023 roku na plaży w Mielnie podczas Jarmarku Polska Smakuje Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa w Koszalinie częstował morsów porcją zupy pomidorowej. To wydarzenie jest kontynuowane od trzech lat i każdego roku tysiące sympatyków lodowych kąpieli w Bałtyku korzysta z oferowanego gorącego poczęstunku. Aby rekord na największą liczbę osób jedzących zupę pomidorową się udał, najpierw rozdawano około sześciu tysięcy porcji zupy, a następnie łyżki. Tak, aby na odpowiedni sygnał wszyscy jednocześnie rozpoczęli degustację.

Największa zapiekanka ziemniaczana.
Stowarzyszenie Kół Gospodyń Wiejskich Gminy Wolsztyn podczas Parady Mini Parowozów w Wolsztynie przygotowało rekordową zapiekankę ziemniaczaną. Wydarzenie odbyło się 1 maja 2023 roku. W ogromnej, ważącej sto kilogramów patelni, przygotowano rekordową zapiekankę, której waga wyniosła 203 kilogramy.

Źródło:
https://biurorekordow.pl