Kto z nas w dzieciństwie nie chciał zjadać największej porcji budyniu czy makaronu z truskawkami? Walki z rodzeństwem o te najbardziej obfite porcje stanowią część naszych wspomnień z najmłodszych lat. Dziś o te największe potrawy walczą nie tylko ci, którzy są najbardziej głodni, ale także ci, którzy chcą ustanowić rekord w stworzeniu największej porcji danej potrawy. A chętnych do ustanawiania rekordów nie brakuje. Sami zobaczcie.

Największy kotlet schabowy.
Największy kotlet schabowy został usmażony 19 maja 2019 roku w Garwolinie,
w województwie mazowieckim. Usmażenie gigantycznego kotleta odbyło się podczas corocznej imprezy pod nazwą „Festiwal Tradycji i Kultury Garwolina”. Organizatorem i pomysłodawcą całego przedsięwzięcia był Marek Rybacki z Hotel & Restauracja „Sulbin” z Garwolina. Rekordowy kotlet ważył 62 kilogramy, jego średnica wynosiła 157 cm, a grubość 35 mm. Warto dodać, że ten gigantyczny kotlet był serwowany z surówką z białej kapusty.

Największy tort malinowy.
Kolejnym po kotlecie schabowym ulubieńcem polskich, tradycyjnych stołów urodzinowych jest uwielbiany szczególnie przez najmłodszych, tort malinowy. Ten największy w Polsce nie został jednak upieczony z okazji uroczystości urodzinowych, ale z okazji Walentynek.
14 lutego 2020 roku w Chełmie, z okazji uroczystych obchodów Walentynek Chełmińskich upieczono gigantyczny tort malinowy. Pomysłodawcą ustanowienia rekordu była Piekarnia Ciastkarnia Bogdan Jarząb. Rekordowy tort malinowy był tworzony przez 8 osób, które przez 8 godzin zajmowały się pieczeniem tortu. Ten gigantyczny tort w kształcie serca ważył 660 kg.  Jego szerokość wynosiła 5,30 m, długość 5,60 m, a wysokość 10 cm.

Największa zapiekanka ziemniaczana.
Ustanowienie rekordu na największą zapiekankę ziemniaczaną odbyło się w sierpniu 2021 roku w Kołobrzegu, podczas obchodów „Bałtyk Festiwal Polska Smakuje”. Organizatorem próby był Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa Oddział Terenowy w Koszalinie przy wsparciu Pomorsko-Mazurskiej Hodowli Ziemniaka oraz Młynów Stoisław. Warzywa i przyprawy przygotowało Koło Gospodyń Wiejskich z Województwa Zachodniopomorskiego. Rekordowa zapiekanka ważyła 148 kg i bardzo smakowała wszystkim uczestnikom festiwalu, rozeszła się tym samym w ekspresowym tempie.

Źródło:
https://biurorekordow.pl/

Instytucja ceryfikująca:
Biuro Rekordów