Gdyby zapytano każdego z nas o to, dlaczego lubi układać puzzle, znalazłoby się pewnie tyle odpowiedzi, ile osób pytających. Przede wszystkim jednak puzzle to ciekawe hobby, które uczy nas cierpliwości. Niewątpliwym plusem tej formy rozrywki jest również to, że każdy gotowy obrazek można podzielić i złożyć jeszcze raz, albo wręcz przeciwnie – oprawić i powiesić
na ścianie. Podobnie jest z ustanowieniem nowego rekordu – można starać się o kolejny lub napawać się radością z tego, który udało się zdobyć. Przeczytajcie poniżej jakie rekordowe puzzle ustanowiono.

Największa kolekcja puzzli z wiatrakami na świecie.
Renata i Konrad Wachulec są małżeństwem wpisanym do Księgi Rekordów Guinenssa jako posiadacze rekordowej ilości puzzli z wizerunkiem wiatraków. W swojej kolekcji mają 505 zestawów. Pani Renata zbiera puzzle od 6–go roku życia, kiedy to otrzymała w prezencie swoje pierwsze pudełko puzzli z holenderskimi tulipanami z wiatrakiem w tle. Odtąd postanowiła, że będzie kolekcjonowała tylko puzzle z wiatrakami. Dziś w układaniu i zbieraniu puzzli pomaga jej cała rodzina.

Najwyższa wieża z pudełek od puzzli.
Próba ustanowienia rekordu na najwyższą wieżę z pudełek od puzzli odbyła się w 27 grudnia 2018 roku na klatce schodowej wewnątrz budynku Domu Kultury Skolwin w Szczecinie. Rekord ustanowiono na klatce, ponieważ tylko tam było wystarczająco wysoko, aby ułożyć mierzącą łącznie 3 metry i 57 centymetrów wieżę z 64 różnych pudełek od puzzli. Pomysłodawcą i jednocześnie tym, który dokonał ustanowienia rekordu był entuzjasta puzzli ze Szczecina – Damian Waligóra.

Pisząc o rekordowych puzzlach warto w tym momencie powiedzieć o pewnej ciekawej historii, która wymaga nagłośnienia. Otóż, Mirosław Kaczmarek z Piekar Śląskich zbiera puzzle
od ponad 30 lat i udało mu się dotąd ułożyć około 1300 obrazów i plansz, które wypełniają całe jego mieszkanie od podłóg aż po sufit. Pan Mirosław nie posiada jednak tytułu oficjalnego rekordzisty świata, ponieważ brakuje mu środków na wpisanie do Księgi Rekordów Guinnessa. Wciąż aktywna jest zbiórka, która może pomóc w pokonaniu przez Pana Mirosława rekordu ustanowionego przez obecną rekordzistkę z Brazylii.

Źródło:
https://biurorekordow.pl/

Instytucja certyfikująca:
Biuro Rekordów
Guinness World Records