Duński filozof Soren Kierkegaard mówił: „Nie znam tak uciążliwej myśli, od której nie dałoby się uciec, idąc”. Nie można nie przyznać mu racji, szczególnie jeśli zrozumiemy, że spacer to znacznie więcej niż przechadzka na świeżym powietrzu. To nie tylko niespieszne chodzenie bez konkretnie wyznaczonego celu dla przyjemności, sportu czy zdrowia. Podczas spacerowania można medytować, praktykować uważność, planować, pobudzać swoją kreatywność, ale także ustanawiać rekordy. Przeczytajcie poniżej jakie rekordowe spacery ostatnio udało się ustanowić.

Najszybciej pokonana trasa pieszo z północy na południe Polski.
5 czerwca 2023 roku znany polski piechur – Marcin Szczepaniak wyruszył z Jastrzębiej Góry, a więc z miejscowości najbardziej wysuniętej na północy Polski aż do Morskiego Oka, aby ustanowić polski rekord. Jego wyczyn trwał 11 dni 9 godzin i 10 minut. Wyczyn Pana Marcina miał na celu uhonorowanie 15-lecia jego aktywności jako biegacza oraz dokonanie wkładu w zbiórkę na rzecz pokrzywdzonego w wypadku strażaka. Pierwszy dzień wyprawy, która rozpoczęła się na plaży w Jastrzębiej Górze zakończył się w Pruszczu Gdańskim. Większość część trasy Pan Marcin szedł asfaltem lub kostką, choć zdarzały się także odcinki do pokonania przez las. Warunkiem ustanowienia rekordu było, aby nie pokonać żadnego odcinka trasy rowerem, autem czy jakimkolwiek innym środkiem transportu.

Najszybsze przejście pieszo Polski wzdłuż wybrzeża Morza Bałtyckiego.
Kamil Gwoździk, kolejny znany polski piechur i maratończyk w czerwcu 2023 roku postanowił pobić swój ubiegłoroczny rekord w pokonywaniu trasy pieszo przez Polskę wzdłuż wybrzeża Morza Bałtyckiego. Swoją przygodę rozpoczął 1 czerwca i trwała ona przez 11 dni 13 godzin i 36 minut. Zgodnie z zasadami Pan Kamil mógł poruszać się wyłącznie deptakami, leśnymi ścieżkami turystycznymi lub plażą. W trakcie swojego rekordowego spaceru pokonał 588,76 km i przemieszczał się przez między innymi następujące miejscowości: Stegna, Gdańsk, Sopot, Gdynia, Hel, Łeba, Ustka, Darłowo, Mielno, Gąski, Ustronie Morskie, Kołobrzeg, Pogorzelica, Niechorze, Rewal, Pobierowo, Dziwnów i Międzyzdroje.

Źródło:
https://biurorekordow.pl
https://urocznica.pl/cytaty-o-spacerze-czyli-chodzenie-dla-zdrowia/

Instytucja certyfikująca:
Biuro Rekordów