Pomysłów jak mierzyć wielkość stopy było od zawsze wiele, a w związku z tym było też wiele powodów do sporów w tej kwestii. Na początku stosowano takie miary jak łokieć – długość ręki od łokcia do końca środkowego palca, ale trudno z kolei o dwie identycznie zbudowane osoby. A przecież szewc produkujący buty musiał znać dokładną miarę stopy, aby stworzyć te idealne obuwie. W XIII wieku w Anglii zaczęto posługiwać się miarą „barlevcorn” – czyli dosłownie ziarno jęczmienia. 3 ziarna jęczmienia miały równać się 1 calowi. Ta miara jest w użytku do dzisiaj w Anglii i w USA. Rozmiary buta ”rosną” i ”maleją” tam właśnie o jedną trzecią cala, czyli o jedno ”ziarno jęczmienia”. Ten sposób mierzenia rozmiaru stopy nazywany jest w Polsce calowym i w przeliczeniu na centymetry odległość pomiędzy rozmiarami wynosi 0,84 cm. W Polsce stosujemy sposób ”metryczny”, często nazywany wymiennie europejskim, gdzie rozmiary zmieniają się co 1 cm, choć zdarzają się również połówki rozmiarów. Choć istnieją standardowe rozmiary damskich i męskich stóp, to jednak nas dziś zaciekawiły te „ponad wymiarowe”.

Stopy kobiece.
Julie Felton, 49-latka z Ellesmere w Shropshire z Wielkiej Brytanii ma rozmiar męski stóp 15, to rozmiar 15,5 w USA i 49,5 w Europie. Jej prawa stopa ma długość 32,9 cm, a lewa 32,73 cm. Taki rozmiar stopy oznacza, że na co dzień Julie mierzy się z nie lada wyzwaniem, aby znaleźć buty, które nie będą za małe. Jak sama przyznaje na co dzień chodzi w męskich butach. Wyobraźmy więc sobie jakie starania musiała ta kobieta poczynić, aby zdobyć buty na własne wesele. Początkowo Julie planowała iść do ołtarza w podrasowanych trampkach, ale dzięki staraniom jej narzeczonego, który zamieszczając ogłoszenie w lokalnej prasie namówił producenta butów Rainbow Club Shoes, by stworzył wymarzoną parę butów dla swojej ukochanej. Julie w kwietniu 2019 roku wychodząc za mąż w Anfield w Liverpoolu spełniła swoje marzenie i miała na sobie parę butów stworzonych specjalnie z myślą o jej niezwykłych cechach – czyli największych na świecie kobiecych stopach.

Stopy męskie.
Rekord największych stóp nastolatka (mężczyzny) pobił niemiecki nastolatek Lars Motza, który miał 16 lat i 59 dni w momencie pomiaru, to jest 19 listopada 2018 r. Prawa stopa Larsa mierzy 34,98 cm, lewa natomiast 35,05 cm, co odpowiada rozmiarowi buta 57. Jedna para jego butów kosztuje od 1200 do 1800 euro, co sprawia, że ma tylko pięć par butów. Wszystkie są w kolorze czarnym i nie są wyglądają niestety, jak te z najnowszych kolekcji znanych marek obuwniczych. Na szczęście koszty zakupu obuwia Larsa pokrywa ubezpieczalnia. Największym marzeniem nastolatka jest para modnych tenisówek w kolorze białym i czarnym oraz buty do pieszych wycieczek. Lars pobił wcześniejszy rekord, który należał do Mathu-Andrew Budge z Wielkiej Brytanii, którego lewa stopa ma 32,95 cm, a prawa stopa ma 32,85 cm.