Kuchnia włoska jest najbardziej popularną, obok kuchni francuskiej, kuchnią regionalną na świecie. Dania kuchni włoskiej wyróżnia to, że są łatwe w wykonaniu i jednocześnie niezwykle smaczne oraz aromatyczne. Każdy zna dania włoskie takie jak: pizza, włoskie makarony, panna cotta czy tiramisu. Nic więc dziwnego, że te znane i lubiane przez wielu dania stały się inspiracją do ustanowienia rekordów.

Najdroższa pizza na świecie.
Obecnie rekordowo drogą pizzę można zamówić w restauracji Industry Kitchen na Manhattanie. Na zakup potrawy nie każdy jednak będzie mógł sobie pozwolić – jej koszt wynosi 2700 dolarów, czyli ponad 9000 złotych! Oznacza to, że pojedynczy kawałek przysmaku jest wart około tysiąca złotych. Rekordowo droga pizza jest przygotowywana na spodzie truflowym z dodatkiem atramentu z kałamarnicy. Ciasto posypywane jest przy tym płatkami 24 karatowego złota, a na jego powierzchni znajdą się najcenniejsze składniki, takie jak angielski ser pleśniowy Stilton, czarny kawior, trufle oraz pasztet foie gras. Aby skosztować pizzy należy ją zamówić 48 godzin wcześniej. Najdroższa pizza na świecie została przygotowana po raz pierwszy 24 kwietnia 2017 roku.

Największe na świecie tiramisu.
Włoscy kucharze z północnych Włoch stworzyli największe na świecie, ważące ponad trzy tony tirami su na świecie. Do przygotowania tego gigantycznego deseru zużyto 625 kilogramów śmietany i sera mascarpone, 450 kilogramów herbatników savoiardi, 350 kg kremu zabaione, 250 kg cukru, 25 kg bitej śmietany i kakao, a także 750 litrów kawy. Tiramisu zostało rozłożone na 250 tacach. Rekord został ustanowiony przez dwustu ludzi, w tym trzydziestu kucharzy w mieście Gemona del Friuli w północnych Włoszech. Tworzenie rekordowego tiramisu odbyło się z udziałem około dwudziestu tysięcy widzów. Poprzednie rekordy w stworzeniu największego tiramisu na świecie należały do Bahrajnu, Włoch, Francji, Szwajcarii i Niemiec.

Źródło:
https://biurorekordow.pl/
https://akademiasmaku.pl/artykul/kuchnia-wloska-charakterystyka-i-przepisy,121
https://pizzababilon.pl/jaka-jest-najwieksza-pizza-na-swiecie-sprawdzamy-rekordy-guinnessa/

Instytucja certyfikująca:
Guinness World Records