Z cukrem czy ze śmietaną? Pogniecione widelcem czy jedzone w całości? Jakie truskawki lubicie najbardziej? Czas kiedy możemy kupić lub wyhodować truskawki jest niewątpliwie jednym z tych, na które czekamy z niecierpliwością. Truskawki kochamy ze względu na ich wartości odżywcze i liczne właściwości zdrowotne, kosmetyczne, a także ze względu na niewielką ilość kalorii w nich zawartych. Walory truskawek można by wymieniać długo, jednak największymi ich fanami są chyba ci, którzy dbają, aby wyhodować tę największą na świecie.

Rekordowa truskawka została wyhodowana i zważona 12 lutego 2021 roku na polu Izraelczyka Ariela Chahi i rodzinną firmę Ariel „Strawberries in the Field” z siedzibą w Kadima-Zoran w Izraelu. Gigantyczna truskawka miała 18 cm długości, 4 cm grubości i 34 cm obwodu – a co najważniejsze, ważyła 289 gram. Ta największa na świecie truskawka prawdopodobnie wyrosła z połączenia kilku innych truskawek, które rosnąc złączyły się w jedną ogromną. Truskawka wyhodowana przez Ariela należała do odmiany Ilan, która jest znana z produkcji dużych owoców.

Poprzedni truskawkowy rekord został ustanowiony w Japonii przez rolnika Koji Nakao z prefektury Fukuoka na japońskiej wyspie Kiusiu. Największa wówczas truskawka na świecie ważyła aż 250 gramów, miała 12 cm długości, obwód w najszerszym miejscu wynosił 30 cm, a wysokość 8 cm, co daje jej wymiar zaciśniętej pięści lub ludzkiego serca. Po oficjalnym ważeniu i uznaniu japońskiej truskawki za rekordową, została ona zjedzona przez córkę hodowcy, która oceniła ją jako smaczną i słodką.
Poprzedni rekord należał do owocu wyhodowanego przez brytyjskiego rolnika. Truskawka ważyła 231 gramów i była rekordową przez 32 lata.

Również w Polsce urosły gigantyczne truskawki, którymi możemy się pochwalić. Truskawkowy rekord w naszym kraju został zanotowany w gminie Puławy, a konkretnie na polu Wioletty i Zachariusza Chrostów w miejscowości Leokadiów, podczas konkursu organizowanego przez gminę Puławy na największą truskawkę roku. Olbrzymi okaz ważył aż 214 gramów i był o 22 gramów cięższy od dotychczasowego, nieoficjalnego rekordu Polski.

Żródło:
www.biurorekordow.pl
www.dobresobie.pl