Samochody zabytkowe najczęściej kojarzą się z bogatymi kolekcjonerami, gdyż uważane są za kosztowne hobby. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę, że zakup zabytkowego pojazdu może być także dobrą inwestycją. Oprócz tego warto pamiętać, że posiadanie zabytkowego pojazdu to niebywała frajda i sposób na spełnianie swoich motoryzacyjnych pasji. Przy tym wszystkim zabytkowe auto może stać się także narzędziem do ustanowienia rekordu, przeczytajcie komu się to udało.
Największy zlot maluchów.
Klasyk Fest to coroczna impreza organizowana przez stowarzyszenie Tyski Ruch Klasyków. W 2022 roku odbyła się wyjątkowa edycja tego wydarzenia, bowiem zorganizowano w jej trakcie największy zlot fiatów 126p. Okazją do tego była obchodzona właśnie 50-ta rocznica powstania tego auta. Wszystkie pojazdy spotkały się na parkingu Parku Słupna w Mysłowicach. Kiedy policzono wszystkie maluchy okazało się, że w zlocie wzięły udział 304 pojazdy. Mimo, że Klasyk Fest zdominowało wydarzenie ustanowienia rekordów, to warto dodać, że podczas imprezy było zobaczyć: Duże Fiaty, Polonezy, Żuki, Skody i wiele innych pojazdów, w większości z lat 60-tych, 70-tych, i80-tych XX w. Samochody strażackie reprezentował amerykański Dodge z 1941 r., Żuk A-15 z 1968 r., który posiadał wyposażenie z epoki: motopompę PO-3, przyczepkę ze zwijadłem na 200 metrów węża tłocznego, drabinę nasadkową i słupkową, hełmy i umundurowanie strażackie typu moro.
Największy rajd pojazdów zabytkowych.
Od 3 do 6 czerwca 2021 roku w ramach 5. charytatywnej edycji Rajdu Koguta zorganizowano największy w Polsce rajd pojazdów zabytkowych. Jego trasa liczyła sześćset kilometrów i biegła od Oławy do Zakopanego, przez Kraków, z odcinkiem specjalnym dookoła Tatr przez Słowację. Wyzwanie nie polegało jedynie na pokonaniu tej trasy, chociaż dla wielu Maluchów i Garbusów był to już nie lada wyczyn, ale również na wykonaniu po drodze kilku zadań, gromadzeniu pieczątek, szukaniu punktów orientacyjnych. W wydarzeniu wzięły udział 1052 pojazdy zabytkowe. Na trasie rajdu można było zobaczyć takie pojazdy jak: Fiaty, Maluchy, Volkswageny Garbusy, Syreny Bosto, Polonezy. Można było także spotkać cały przekrój Mercedesów i amerykańskich pony cars, a z drugiej strony traktory Ursusy czy popularne niegdyś Ogórki oraz wiele, wiele innych.
Źródło:
https://biurorekordow.pl/
https://facet.wp.pl/klasyczne-samochody-czyli-polaczenie-pasji-z-inwestycja-6178146904028801a
https://mubi.pl/poradniki/zloty-targi-rajdy-klasykow-w-polsce/
Instytucja certyfikująca:
Biuro Rekordów