Przez wiele lat problemem było traktowanie sportu osób z niepełnosprawnościami jako kontynuacji rehabilitacji. Często więc narzucano dyscyplinę sportową zmuszając do uprawiania konkretnego rodzaju aktywności. Na szczęście coraz częściej, jeśli nie pojawia się problem z dostępnością, każdy sam może decydować jaki sport lubi i chce uprawiać. Doskonałym przykładem spełniania swoich sportowych pasji i odnoszenia ogromnych sukcesów w tej dziedzinie jest historia Amerykanina, Aarona Jamesa Fotheringhama. Jego sukcesy na wózku inwalidzkim są zdumiewające i pokazują, że wózek inwalidzki to nie ograniczenie, ale narzędzie.

Aaron urodził się 8 listopada 1991 roku w Las Vegas w stanie Nevada. Od najmłodszych lat, tj. od trzeciego roku życia zmagał się z wrodzoną wadą, zwaną rozszczepem kręgosłupa. Aaron od zawsze był aktywnym dzieckiem. I mimo, że jest osobą z niepełnosprawnością, to zawsze marzył o akrobacjach na bmx-ie. Obserwował akrobacje brata w skateparkach na bmx-ie i wierzył, że jemu też uda się dokonać wyjątkowych osiągnięć i jego niepełnosprawność nie będzie w tym go ograniczała. Jego determinacja w spełnieniu marzeń sprawiły, że dziś Aaron jest określany jako ekstremalny sportowiec na wózku inwalidzkim. Sam określa swoje sportowe zmagania jako „WCMX”, co oznacza połączenie słów wheelchair (wózek inwalidzki) i BMX.

Pierwszy rekord został ustanowiony przez Aarona, kiedy miał czternaście lat, za wykonanie pierwszego na świecie backflipa (salto w tył) na wózku inwalidzkim.

24 marca 2010 roku we Włoszech ustanowił kolejny rekord. Tego dnia w Rzymie przed telewizyjną widownią na planie Lo Show dei Record, Aaron wykonał najwyższy skok z rampy na wózku inwalidzkim, osiągając wysokość 60 cm. 9 lutego 2011 w Nowej Zelandii pokazał pierwszego na świecie frontflipa (salto w przód) wykonanego na wózku inwalidzkim.

Dwa lata później, w 2012 roku ustanowił kolejny rekord w najdłuższym balansowaniu na wózku inwalidzkim na boku. Udało mu się wówczas utrzymać na jednym kole przez 18,22 sekundy.

Największy jednak sukces odniósł Aaron 20 lipca 2018 roku. Podczas letniego obozu w skateparku w Kalifornii ustanowił kolejne rekordy świata: skok z rampy na wózku inwalidzkim (21, 35 m), najwyższy wjazd na wózku inwalidzkim na podest (na 8,4 m). Na swoim koncie ma także inne rekordy, jak np. wykonanie podwójnego backflipa czy podwójnego frontflipa.

Źródło:
https://www.guinnessworldrecords.com
https://ewikipl.top/wiki/Aaron_Fotheringham
https://geekweek.interia.pl/aktywnosc/sporty/news-niepelnosprawnosc-to-dla-niego-zadna-wymowka,nId,1063735

Instytucja certyfikująca:
Guinness World Records Limited