Któż z mężczyzn nie kochał i nie kolekcjonował w dzieciństwie maszyn i pojazdów rolniczych? Te potężne i budzące zachwyt maszyny, będące obiektem fascynacji małych chłopców, stają się także obiektem westchnień, a nie rzadko również ogromną pasją dorosłych już mężczyzn. A jeśli nawet z tej fascynacji nie powstanie wielka pasja, to już na pewno każde wydarzenie z udziałem tego rodzaju pojazdów budzi męskie zainteresowanie. Przeczytajcie poniżej o rekordach, jakie zostały ustanowione właśnie przez maszyny rolnicze.

Najdłuższy dystans pokonany traktorem w 24 godziny.
1 września 2022 roku dziwięciu mężczyzn postanowiło wyruszyć w niezwykłą trasę. Jest start miał miejsce w Grodzisku Wielkopolskim, a następnie przebiegała przez Mórkowo, Leszno, Muzeum Wena w Oławie, Opole, Bielsko-Białą i Zakopane. Metę ustalono na Gubałówce. Każdy z uczestników pokonywał drogę zabytkowym traktorem (tj. marki Ursus z lat 50-tych i 60-tych, marki Fendt z lat 70-tych oraz marki Zetor z lat 50-tych). Mimo niesprzyjających warunków pogodowych traktorzystom w ciągu doby udało się pokonać 548,4 km. Warto dodać, że trudności na drodze nie udało się pokonać jednemu z traktorzystów, który trasę pokonywał Zetorem 25K. Traktorzystom przez całą trasę towarzyszył 17-nastolatek Wojtek Kucharczyk na motorowerze marki Komar. Poprzedni rekord w tej konkurencji należał do Witolda Zygarlickiego, który rekord ustanowił swoim Ursusem C328. W dobę Pan Witold pokonał 508, 44 km na traktorze.

Największa na świecie ilość trawy skoszona przez maszynę w ciągu 8 godzin.
1 lipca 2018 roku w Colorado w Stanach Zjednoczonych ustanowiono rekord na największą ilość trawy skoszonej przez maszynę w ciągu 8 godzin. Znany producent maszyn, firma CLASS z Eaton wykorzystała w tym celu dwie maszyny: AXION 800 i DISCO 1100 RC, które przez osiem godzin, poruszając się z maksymalną prędkością 30km/h w obrębie pola i ponad 50km/h na drogach z pola na pole, skosiły 141,1 ha pól zasianych trawą. Warto dodać, że poprzedni rekord został ustanowiony przez polską firmę SaMASZ Sp. z o.o. i wynosił 96,26 ha.

Źródło:
https://biurorekordow.pl/

Instytucja certyfikująca:
Biuro Rekordów
Guinness World Records