Kiedyś popularnym prezentem z okazji Pierwszej Komunii Świętej był rower. Wtedy jednak wykorzystywany był on jako narzędzie do spełniania sportowych pasji. Dziś rower służy nie tylko do uprawniania sportu czy zabawy, ale stał się także środkiem transportu do poruszania się po mieście. Ogromną popularność jazdy na rowerze można zauważyć obecnie nie tylko przez zwiększającą się liczbę ścieżek rowerowych, ale także poprzez powstające nowe grupy kolarskie. Wciąż nowe rekordy, które zostały ustanowione z udziałem jednośladów także dowodzą, że rowerowa pasja jest zaraźliwa.

Najdłuższy dystans w Polsce przejechany na rowerze stacjonarnym.
Co roku w Świdnicy organizowane jest wydarzenie, które ma promować aktywność fizyczną i turystykę sportową. W dniach 12 -13 maja 2018 roku postanowiono ustanowić rekord na najdłuższy dystans przejechany w ciągu doby na rowerze stacjonarnym. W rekordowym maratonie wzięły udział 46 osoby, które w ciągu doby pokonały wspólnie na rowerach stacjonarnych 1 416,8 km.

Najwyższy rower na świecie.
21 grudnia 2020 roku na parkingu stadionu miejskiego w Białymstoku ustanowiono rekord na najwyższy na świecie rower. Miał on 7,41 m wysokości. 7-metrowa podświetlana i kolorowa konstrukcja w kształcie choinki została stworzona przez podlaskiego twórcę – Adama Zdanowicza i uczniów Szkoły Podstawowej nr 43. Budowa rekordowego roweru trwała przez trzy tygodnie, a prace projektowe zajęły miesiąc. Warto dodać, że do budowy roweru zużyto tylko materiały pochodzące z recyklingu.

Najmłodsza osoba, która zjechała rowerem ze szczytu Kilimandżaro rowerem.
7 października 2020 roku 12-letni Michał Gawron podjął udaną próbę zjechania rowerem ze szczytu najwyższej góry Afryki, tj. Kilimandżaro. Wyprawa z całym ekwipunkiem na szczyt góry zajęła rekordziście 4 dni. Przez cały czas Michałowi towarzyszył dumny tata Michał. Rekordowy zjazd trwał 7 godzin i 13 minut.

Źródło:
https://biurorekordow.pl/

Instytucja certyfikująca:
Guinness World Records
Biuro Rekordów