Tradycja maskowania twarzy czy przebierania się sięga najdawniejszych czasów i znana jest z najróżniejszych zakątków ziemi. Mimo upływu czasu także w Polsce wciąż ogromną popularnością cieszą się przebierane imprezy czy karnawałowe spotkania o różnorodnej tematyce. Przebieramy się za innych, aby na chwilę stać się tym, czego najbardziej pragniemy lub czego się wypieramy. Wyśmiewać się z innych. Żeby się z siebie śmiać. Aby się bawić. Zerknijcie poniżej jakie rekordy z udziałem przebierańców udało się dotąd ustanowić.

Najwięcej osób w piżamach (wiele lokalizacji).
21 października 2022 roku zorganizowano ogromną piżama-party w kilkudziesięciu miastach polskich szkół podstawowych i przedszkoli. Wydarzenie miało na celu wsparcie 9-letniej Gabrysi, która urodziła się z krytyczną wadą serca. Wielka polska szkolna piżama party rozpoczęła się o ustalonej godzinie i warunkiem udziału w niej było posiadanie na sobie piżamy i wzięcie udziału w zabawie zorganizowanej przez daną szkołę. W biciu rekordu udział wzięło 45 placówek szkolnych, z czego 43 szkoły oraz przedszkola zostały pozytywnie zakwalifikowane. Oznacza to, iż w Rekordzie Polski udział wzięły 4962 osoby. Wśród uczestników wydarzenia byli zarówno uczniowie, jak i nauczyciele.

Najwięcej ludzi przebranych za koty.
30 czerwca 2012 roku zgromadzeni w Bridgend w Wielkiej Brytanii mieszkańcy wzięli udział w zorganizowanym przez lokalne schronisko dla zwierząt „Kot-maratonie 2012” i ustanowili światowy rekord na największą liczbę osób przebranych za koty. W wydarzeniu wzięło udział 211 mieszkańców.

Najwięcej osób przebranych za anioły.
8 grudnia 2019 roku na Rynku Głównym w Kaliszu podczas siódmej edycji charytatywnej miejskiej Wigilii pobito wcześniejszy rekord Kanadyjczyków dotyczący ustanowienia największej liczby osób przebranych za anioły. Warunkiem udziału w wydarzeniu było przebranie się za anioła – należało więc mieć na sobie białą szatę, sięgająca za kolano, zamocowane skrzydła i aureolę. Dzięki zaangażowaniu wszystkich uczestników rekord udało się ustanowić z wynikiem 585 aniołów. 

Źródło:
https://biurorekordow.pl/
https://znaczenia.com.pl/dlaczego-przebieramy-sie-na-karnawal-znaczenia/?utm_content=cmp-true

Instytucja certyfikująca:
Biuro Rekordów
Guinness World Records