Święta Wielkiej Nocy to święta radosne, kojarzą się z wiosną, słońcem, budzeniem się do życia po zimie oraz oczywiście ze Zmartwychwstaniem Chrystusa. Bogata symbolika tych świąt nierozerwalnie łączy się z obrzędami religijnymi i wieloletnimi zwyczajami ludowymi. Mimo, że wiele dawnych obrzędów nie jest już kultywowanych nadal funkcjonują w naszej kulturze te najbardziej znane symbole Świąt Wielkanocy. Zerknijcie poniżej z którymi ustanowiono rekordy.

Największy czekoladowy zając wielkanocny.
Największego czekoladowego zajączka wielkanocnego udało się wykonać firmie Senac-RS z Brazylii, podczas festiwalu czekolady – Chocofes. Rekordzista ważył 3,850 tony, mierzył 4,1 metra wysokości, 1,9 metra szerokości a jego podstawa miała 1,8 metra głębokości. Zając stanął na rynku w miejscowości Gramado. Zawodowi cukiernicy tworzyli tego rekordzistę przez pięć dni. Budowa tej figurki polegała na zlepieniu ze sobą czekoladowych cegieł i uformowaniu wizerunku zająca przy pomocy płynnej czekolady.

Największy na świecie kosz z wikliny.
Największy na świecie kosz z wikliny stoi od 2006 roku w Nowym Tomyślu około 60 km od Poznania na środku rynku. Został wypleciony z około dwunastu ton wikliny, przez 50 plecionkarzy, który pracowali nad nim 3 dni. Ma prawie 20 metrów długości.

Największe poszukiwanie jajek wielkanocnych.
Tradycja poszukiwania jajek wielkanocnych, czyli tzw. „egg hunt” pochodzi z krajów anglojęzycznych, tj. z Ameryki i Wielkiej Brytanii. Największe polowanie na jajeczka wielkanocne odbyło się na Florydzie, 1-go kwietnia 2007 roku i wzięło w nim udział 501 tys. pisanek, których szukało 9 753 dzieci wraz z rodzicami. Wspólnie szukali wielkanocnych jajeczek w parku Cypress Gardens Adventure Park.

Największa na świecie kolekcja pisanek.
Wielkanocne Muzeum Pisanki w Ciechanowcu jest posiadaczem największej na świecie kolekcji pisanek. Kolekcja ponad 1500 pisanek została stworzona dzięki ofiarności Ireny Stasiewicz-Jasiukowej, która przekazała swoje zbiory pisanek pochodzących z różnych zakątków świata m.in. z Japonii, Kenii, Brazylii czy Palestyny.

Źródło:

Frontpage

Wielkanocne rekordy

Instytucja certyfikująca:
Biuro Rekordów
Guinness World Records