Rower to jedna z najpopularniejszych aktywności wśród Polaków. Okazuje się jednak, że to nie tylko przyjemność, ale również bardzo dobry trening odpowiedni w zasadzie dla każdego. Rower jest łatwy w obsłudze, tani w eksploatacji, w zatłoczonych miastach pozwala nam przemieszczać się szybciej, niż samochodem lub komunikacją miejską. Co więcej rowerowymi przejażdżkami interesują się wszyscy: amatorzy, amerykańscy naukowcy i osoby, które chcą ustanowić rekord. Przeczytajcie sami.

Najwyższy rower na świecie.
Adam Zdanowicz, podlaski twórca rowerów customowych z Białegostoku skonstruował najwyższy na świecie rower. Jego wysokość miała 7,41 metra. Prezentacji swojego dzieła Pan Adam dokonał 21 grudnia 2020 roku na parkingu Stadionu Miejskiego w Białymstoku. Jego rower miał kształt choinki, która została dodatkowo podświetlona. Swój projekt Zdanowicz tworzył wspólnie z uczniami Szkoły Podstawowej nr 43.

Najdłuższy dystans przejechany rowerem w ciągu 24 godzin.
Polskim rekordzistą, który ustanowił rekord na najdłuższy dystans przejechany rowerem w ciągu 24 godzin jest Przemysław Janus. 10 lipca 2021 roku Pan Przemysław przejechał w ciągu 22 godzin 40 minut i 12 sekund 410 kilometrów i 350 metrów. Przez cały czas swojej rowerowej podróży Pan Przemysław nie spał, a jedynie robił sobie krótkie maksymalnie 30-minutowe przerwy na odpoczynek. Trasa przebiegała po pętli: Nowa Brzeźnica – Wola Wiewiecka – Pomiary- Zamoście kolonia- Zamoście- Strzelce Wielkie- Dubidze Kolonia – Dubidze – Nowa Brzeźnica.

Największa lekcja jazdy na rowerze stacjonarnym online.
Amerykański producent sprzętu sportowego – firma Peleton zorganizowała 23 listopada 2017 roku największą internetową lekcję jazdy na rowerze stacjonarnym. W wydarzeniu online wzięło udział dokładnie 11 791 uczestników, którzy w ramach akcji „Spalania Indyka po Święcie Dziękczynienia”, wspólnie uczyli się jak prawidłowo ćwiczyć na rowerze stacjonarnym. Warunkiem ustanowienia rekordy był aktywny, nieprzerwany 30-ciominutowy trening uczestników wydarzenia.

Źródło:
https://biurorekordow.pl/
https://pgbikes.pl/porady-rowerowe/trening-i-zdrowie/co-daje-jazda-na-rowerze-6-korzysci-dla-twojego-zdrowia-i-samopoczucia/

Instytucja certyfikująca:
Biuro Rekordów
Guinness World Records