Święta wielkanocne to wyjątkowy czas, w którym symboliczne obrzędy religijne przeplatają się z tradycją ludową i światem przyrody, który na nowo „rodzi się” się po zimowym czasie. Przez wieki powstało wiele obrzędów i zwyczajów, związanych z tymi Świętami, z których wiele przetrwało do dnia dzisiejszego. Te zwyczaje i symbole wielkanocne stały się także inspiracją do ustanowienia ciekawych rekordów. Poniżej przeczytacie, o tych najciekawszych.

Święta wielkanocne kojarzą się nam przede wszystkim z malowaniem i zdobieniem jajek. Starania o to najpiękniejsze nie wszystkim jednak wystarcza. Wielu marzyło, aby móc poszczycić się tytułem posiadacza największego jajka malowanego. Rekordową pisankę stworzono 9 marca 2019 w Brazylii. Miała ona dokładnie 15,02 m wysokości i średnicę 8.72 m. 

Jednym ze stałych symboli-atrybutów świąt wielkanocnych są też czekoladowe jajka. Jednak to, o którym chcemy napisać nie zmieściłoby się do tradycyjnego koszyka wielkanocnego ze święconką. Olbrzymie jajko zostało wystawione w centrum handlowym La Acciaierie, na terenie włoskiego miasta Cortenuova i miało 10,39 metra wysokości. Świąteczny wyrób był więc wyższy od żyrafy. Gigantyczny przysmak ważył aż 7,2 tony, a więc więcej niż masa słonia. Warto przy tej okazji przypomnieć, że poprzedni rekord w tej samej kategorii należał do firm: Nestle oraz Supermercados Imperatriz Ltd i wynosił 6,5 tony.

Skoro było czekoladowe jajko, to nie mogło również zabraknąć czekoladowego zajączka
i starań o wyprodukowanie tego największego na świecie. Największego zajączka czekoladowego wyprodukowała brazylijska firma Senac-RS. Rekordzista ważył aż 3,85 tony i mierzył 4,1 m wysokości, 1,9 m szerokości i był tworzony przez cukierników przez pięć dni. Bicie rekordu miało miejsce podczas corocznego festiwalu czekolady – Chocofest, które odbywa się w miejscowości Gramado w okolicach Świąt Wielkanocy.

Święta wielkanocne, to oczywiście śmingus-dyngus. Im większe jajko na wodę czy pistolet, tym bardziej oblani członkowie rodziny i większa radość tego dnia. Zdobywcą oficjalnego rekordu na największy pistolet na wodę na świecie jest Amerykanin, mechanik Mark Rober – były inżynier NASA, który pracował w laboratorium na Marsie. Wynalazek Robera – pistolet na wodę Super Soaker mierzy dokładnie 2,22 m długości, 1,22 m wysokości i 0,25 m i wystrzeliwuje wodę z prędkością 437 kilometrów na godzinę. To osiem razy szybciej niż możliwości węża strażackiego. Gigantyczny, największy na świecie pistolet na wodę miał okazję zaprezentować swoje walory podczas wodnej bitwy jego twórcy z przyjaciółmi i rodziną – w Internecie można śledzić nagrania z tego wydarzenia, co oczywiście gorąco polecamy.