Każda pora roku ze względu na panujące warunki atmosferyczne ma charakterystyczne sporty i atrakcje do zaoferowania. I o ile latem łatwiej każdemu z nas uczestniczyć w sportowych aktywnościach, to zimowe sporty uprawiają najbardziej zagorzali sportowcy. Niespecjalnie bowiem potrafimy zmotywować się, aby korzystać z lodowych kąpieli i atrakcji. Przeczytajcie poniżej ilu śmiałków nie dość, że skorzystało z tej formy rozrywki, ale jeszcze uczestniczyło
w ustanowieniu zimowych rekordów.

Najdłuższy na świecie czas w bezpośrednim kontakcie całego ciała ze śniegiem.
„Guru morsów” – Valerjan Romanovski – Polak pochodzący z Wileńszczyzny jest człowiekiem, który najdłużej na świecie przebywał w śniegu. Pobił wcześniej ustanowiony rekord przez Oleksiy’go Gutsulyaka z Ukrainy o 45 minut. Swojego wyczynu Velerjan dokonał w dniu 13 maja 2022 roku w EXPO Kraków podczas premierowej edycji Reha Innovations, czyli jedynej na południu naszego kraju imprezy dla fizjoterapeutów, lekarzy i inżynierów biomedycznych. Rekordowy czas przebywania w kontakcie ze śniegiem wyniósł 1 godzinę 45 minut i 9 sekund. Co ciekawe, podczas próby ustanowienia rekordu przysypano Velerjana trzema tonami śniegu. Po zakończeniu próby rekordzista powiedział, że byłby w stanie przebywać pod śniegiem dłużej, ale ze względów bezpieczeństwa postanowił zakończyć próbę po ww. czasie.

Najdłuższa na świecie kąpiel w wodzie.
Ten rekord także został ustanowiony przez Valerjana Romanovskiego. Swoją rekordową kąpiel wziął 23 października 2021 roku w Wilnie na Litwie, gdzie urodził się ten najbardziej znany Polski mors. Valerian stał ubrany tylko w kąpielówki i zanurzony po szyję w lodzie o temperaturze -10 stopni przez trzy godziny i 28 sekund. Warunki do ustanawiania rekordu tego dnia były bardzo niesprzyjające, otóż na zewnątrz temperatura oscylowała wokół 8 stopni i było wietrznie, a nawet od czasu do czasu padał deszcz. Temperatura ciała rekordzisty spadła podczas przebywania w lodowatej skrzyni do 33 stopni, jednak już po godzinie po ustanowieniu rekordu Velerjan całkowicie odzyskał sprawność.

Źródło:
https://biurorekordow.pl/
https://krakow.tvp.pl/60166925/nowy-rekord-guinnessa-w-najdluzszym-kontakcie-ciala-ze-sniegiem
https://dziendobry.tvn.pl/gorace-tematy/valerian-romanovski-pobil-rekord-guinnessa-jak-dlugo-wytrzymal-w-lodzie-5464533

Instytucja certyfikująca:
Guinness World Records